Opecländerna, och övriga oljeproducerande länder, enades på påskdagen om att dra ner på oljeproduktionen med 9,7 miljoner fat om dagen, skriver Bloomberg News.
Bensinpriserna har rasat de senaste veckorna till följd av ett priskrig mellan Ryssland och Saudiarabien. Priskriget startades efter att coronaviruset fick världens börser i gungning.
Kom slutligen överens
På söndagkvällen höll OPEC-länderna en videokonferens med bland annat Ryssland, Mexiko och USA för att träffa ett avtal. På mötet kom länderna slutligen fram till att OPEC-länderna ska minska oljeproduktionen under maj och juni med 9,7 miljoner fat per dag, vilket var strax under det ursprungliga förslaget på 10 miljoner fat per dag.
Beslutet välkomnades
Överenskommelsen mellan sammanlagt 23 oljeproducerande länder välkomnades av nyckelspelare som USA:s president Donald Trump, ryske presidenten Vladimir Putin och Saudiarabiens kronprins Muhamed Bin Salman.
Det historiska avtalet innebär att priskriget på olja är över, skriver Bloomberg.