Hoppa till innehåll
Straffrätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Extremt olyckligt att införa denna belastning på tingsrätterna”



Foto: Stefan Wahlberg/DJ

Med anledning av Coronapandemin begär nu Saco-S Domstol att regeringen ska skjuta upp de nya reglerna som innebär att tingsrätterna ska ha beredskap under kvällstid.
Enligt hemställan som skickats till regeringen skulle de nya reglerna förvärra en redan ansträngd situation.

– Vi anser att det vore extremt olyckligt att nu införa denna ytterligare belastning på tingsrätterna. Inte minst eftersom förändringen skulle innebära att dömande personal som arbetar kvällstid inte kan vara tillgängliga för arbete fullt ut innan och efter ett jourpass, säger Fredrik Nydén, Saco-S Domstol.

Det var i november förra året som regeringen antog en ny förordning om att ändra tingsrätternas beredskap för prövning av bland annat häktningsfrågor. De nya reglerna innebär att tingsrätterna från och med nästa vecka måste ha beredskap för att pröva frågor om offentliga försvarare under kvällstid.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Olof Bexell
Olof Bexell Advokat
Unga lagöverträdare i grov brottslighet – HD-avgörandet ”Mordet i Hagalund” Lagstiftarens behandling av unga personer som begår brott har utvecklats över tid, där mognad och ansvarsförmåga har varit centrala faktorer. Behandlingen av unga lagöverträdare som begår grov brottslighet är en komplex balans mellan straff och rehabilitering. Advokat Olof Bexell går igenom Högsta domstolens dom ”Mordet i Hagalund” och även Svea hovrätts avgörande rörande mordet på pappan Mikael i Skärholmen. Kärnfrågan i målen är straffmätning när unga personer begår brott som ligger på livstidsstraffnivå. Vilka påföljder aktualiseras och hur bestraffas gärningarna? Ett viktigt och intressant avsnitt i ljuset av hur ungdomsbrottsligheten utvecklats under de senaste åren.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
”Rutinerna inte klara”

Enligt Saco-S Domstol skulle ett införande av kvällsberedskapen redan nästa vecka förvärra den redan ansträngda situationen vid landets tingsrätten. Detta då coronaviruset tvingat flertalet domstolar att ställa in sina förhandlingar och låta personalen arbeta på distans.

Dessutom är sjukskrivningstalet för tillfället högt samtidigt som viss personal måste vara hemma för att ta hand om sina barn.

– Ett ytterligare skäl till att skjuta upp lagändringen är att arbetet med att ta fram rutiner för jouren fortfarande inte är helt klart. Domstolsverket och Saco-S Domstol har heller inte ännu kunnat enas om ett lokalt avtal beträffande domares arbetsskyldighet och rätt till ersättning, säger Hanna Jönarp, vice ordförande Saco-S Domstol.

Nu vill Saco- S Domstol alltså att regeringen skjuter upp ikraftträdandet av de nya reglerna till tidigast 1 september i år.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons