Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Riksbanken inleder de utökade köpen av statsobligationer



Riksbankschef Stefan Ingves. Foto: Tomas Oneborg / SvD / TT

I dag köper Riksbanken nominella statsobligationer till ett nominellt belopp om 2,5 miljarder kronor.

Riksbanken gick i måndags ut och annonserade att Riksbanken avser att under året utöka köpen av värdepapper med upp till 300 miljarder svenska kronor i år.

I samband med det beskedet framhöll direktionen att köpen av statsobligationer skulle inledas omgående. Det första köpet sker i dag, den 18 mars, då Riksbanken köper nominella statsobligationer till ett nominellt belopp om 2,5 miljarder kronor. Köpen är ett första steg i programmet för obligationsköp som direktionen alltså beslutade om den 16 mars. 

Syftet med köpen

Köpen kommer vid behov innefatta såväl stats- som kommun- och säkerställda obligationer. Syftet är att stödja den ekonomiska utvecklingen och undvika att problem i kreditförsörjningen leder till att ytterligare förvärra de ekonomiska konsekvenserna av coronapandemin.  

Auktionen av nominella statsobligationer

Utöver dessa köp kommer den redan annonserade auktionen av nominella statsobligationer på 1 miljard kronor att genomföras torsdagen den 19 mars, i enlighet med det beslut som fattades av direktionen i april 2019.

Den första auktionen för säkerställda obligationer är planerad till onsdagen den 25 mars och villkor för denna annonseras senast tisdagen den 24 mars, framgår det av pressmeddelandet.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons