Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

H&M-Persson donerar 5 miljoner kronor till Corona-forskning



HMs vd Karl-Johan Perssonfotograferad efter en pressträff på huvudkontoret i Stockholm. Foto: Jonas Ekströmer / TT kod 10030

Familjen Perssons välgörenhetsstiftelse H&M Foundation donerar motsvarande 5 miljoner kronor till forskning av coronaviruset, Covid-19.

Familjen Perssons välgörenhetsstiftelse H&M Foundation meddelar under måndagsmorgonen att man ”som första svenska aktör” går in med 500 000 dollar, motsvarande cirka 4,9 miljoner kronor, till nystartade COVID-19 Solidarity Response Fund som ska stödja Världshälsoorganisationen, WHO, i att förebygga och bekämpa COVID-19-pandemin.

Fonden har redan fått stöd av bland andra Facebook och Google.

 – Den växande COVID-19-pandemin påverkar oss alla och WHO bedriver ett oerhört viktigt arbete med att leda och hantera den globala insatsen. Vi hoppas att fler vill vara med och bidra till deras nyupprättade fond och att vi därmed kan skapa än mer samarbete och samordning, säger Karl-Johan Persson, styrelseledamot i H&M Foundation.

COVID-19 Solidarity Response Fund startades den13 mars av UN Foundation, Swiss Philanthropy Foundation och WHO. Genom insamlade pengar ska fonden hjälpa WHO att spåra och förstå spridningen av COVID-19, tillgängliggöra skyddsutrustning för sjukvårdspersonal, säkerställa att patienter får tillgång till den vård de behöver och påskynda utvecklingen av vaccin, tester och behandlingar. Det är den första fonden som är öppen för såväl företag som ideella aktörer och privatpersoner.  

Det behövs 675 miljoner dollar

För att möta det globala utbrottet räknar WHO med ett finansieringsbehov på minst 675 miljoner US-dollar till slutet av april 2020. Behovet kommer att öka i takt med att krisen utvecklas och en uppdatering förväntas i slutet av mars. 

– Det är en väldigt pressad situation vi ser runt om i världen och vi vill bidra till att stötta de mest sårbara länderna med svagast hälsosystem. Vårt bidrag kommer bland annat att användas till att skydda utsatta patienter och hälsoarbetare i frontlinjen genom inrättande av intensivvårdsavdelningar och tillgång till skyddsutrustning. Behoven överskrider snabbt resurserna och vi hoppas att många ser den här fonden som ett konkret sätt att hjälpa till här och nu, säger Diana Amini, Global Manager, H&M Foundation.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons