Silvia Widén arbetade under många år som skadereglerare åt ett stort försäkringsbolag. Sedan en tid tillbaka jobbar hon istället som jurist och företräder bland annat trafikskadade i rätten.
Hon menar att försäkringsbolagen idag granskar sina kunder på ett annat sätt än tidigare.
Går tillbaka 10-12 år i tiden
Enligt Silvia Widén är det rimligt att begära in journaler två till tre år bakåt i tiden för att få en bild av hur den skadade mådde i samband med olyckan. Numera söker man sig så långt som 10 till 12 år tillbaka i journalerna.
– Man blir ju väldigt, väldigt utsatt som skadad, säger Silvia Widén till SVT.
”Riskerar att stå utan hus och hem”
Orsakerna till den ojämna maktbalansen är enligt Silvia Widén flera, inte minst de ekonomiska förutsättningarna.
När en försäkringsreglering går emot en kund så är det enda som återstår att stämma försäkringsbolaget. Enligt Silvia Widén räcker ofta inte kundens rättsskydd ens till att täcka hela ombudskostnaden.
– Då riskerar man som kund att stå utan hus och hem vid en förlust. Bolagen har å sin sida stora ekonomiska resurser och de nyttjar det, säger Silvia Widén till SVT.
”Inte rättssäkert att inte få saken prövad”
Silvia Widén anser att denna obalans parterna emellan riskerar att få allt för stora konsekvenser för den enskilde försäkringstagaren. I synnerhet om man som kund inte vågar ta sitt ärende till prövning.
– Det är ju inte rättssäkert att man inte får sin sak prövad för att man inte har de ekonomiska medlen och det spelar försäkringsbolagen på i många sammanhang. Det vet jag eftersom jag själv jobbat som skadereglerare.