Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Höga krav på tydliga och begripliga sms”



Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX

För att ett avtal via sms ska vara bindande måste informationen vara tillräckligt tydlig och begriplig för att konsumenten ska förstå att denne ingår ett bindande avtal. Det framgår av Allmänna reklamationsnämndens (ARN) vägledande beslut om skriftlighetskravet vid telefonförsäljning enligt distansavtalslagen.

– Det bör ställas höga krav på att företag skriver så tydliga och begripliga sms att konsumenterna förstår att man genom att svara ”ja” ingår ett avtal. Det bör framgå redan vid första anblicken, säger Marcus Isgren, chef för ARN.

Svarade på sms – blev bunden till avtal

Bakgrunden till ärendet var ett en konsument blev uppringd av en säljare av brandlarmstjänster. Efter att samtalet avslutades skickade företaget ett sms som konsumenten svarade på. 

Enligt företaget ingick konsumenten, genom att svara på sms:et, ett bindande avtal om brandlarmstjänster. Konsumenten menade däremot att denne endast tackat ja till mer information om tjänsterna. 

Skriftlighetskrav gäller

Sedan den 1 september 2018 gäller ett skriftlighetskrav vid telefonförsäljning, vilket innebär att en konsument som blir uppringd av telefonförsäljare skriftligen måste acceptera ett eventuellt anbud från företaget, exempelvis via sms eller e-post.

I anmälan till ARN framförde konsumenten att han inte varit medveten om att han ingick ett avtal då han svarade på sms:et.

Inte tillräckligt tydligt

Eftersom det var företaget som påstod att ett avtal hade ingåtts var det upp till företaget att bevisa att konsumentens sms syftade till att acceptera anbudet, vilket företaget inte kunde.

– Nämnden ansåg att företaget inte bevisat att informationen i sms:et var tillräckligt tydlig och begriplig. I och med det var konsumenten inte bunden något avtal. Det ligger normalt sett i företagets intresse att säkra bevisning om att parterna vill ingå ett avtal, säger Marcus Isgren.

Ökad juristsammansättning

Enligt ARN fattades beslutet samtidigt som två andra ärenden vid ett sammanträde med utökad juristsammansättning, där tre ordförande deltog.

– Det här var första gången som vi genomförde ett sammanträde i utökad juristsammansättning där tre ordförande deltog utan ledamöter. Vi har möjlighet att göra så om den fråga som ska prövas är av särskild betydelse för myndighetens rättstillämpning eller annars är av särskild vikt, säger Marcus Isgren.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons