Mastercard sänker intäktsprognosen på grund av konsekvenser av coronavirusets framfart.
Det amerikanska kreditkortsbolaget Mastercard sänker intäktsprognosen på grund av konsekvenser av coronavirusets framfart, enligt ett pressmeddelande.
Mastercard bedömer att tillväxten under det första kvartalet kommer att bli 2-3 procentenheter lägre än vad bolaget prognosticerade i samband med rapporten i slutet av januari. Mastercard spår att intäktstillväxten kommer att uppgå till 9-10 procent i det första kvartalet (i fast valuta och exklusive förvärv).
E-handeln påverkas av Corona-viruset
”Grunderna i vår verksamhet förblir starka, då vår växlade volym och växlade transaktionstillväxt förblir i linje med våra förväntningar. Emellertid påverkas gränsöverskridande resor, och i viss mån även den internationella e-handelns tillväxt av Coronaviruset”, skriver Mastercard i pressmeddelandet.
Betalningsbolaget skriver även att det finns många oklara faktorer i nuläget vad gäller corona-situationens varaktighet och magnitud. Bolaget försäkrar dock att man bevakar utvecklingen noga.