Bakgrunden till stämningen var Finansinspektionens val att dra in banktillståndet för HQ bank den 30 augusti 2010. Det gjorde att verksamheten upphörde i bankens egen regi och aktieägarnas investeringar blev i princip värdelösa, när kursen fullständigt krossades.
Efter deta stämde aktieägana den tidigare styrelsen, bolagets revisor och den förre ägaren Öresund AB på runt 3,2 miljarder kronor samt 600 miljoner kronor i vinster som aktieägarna menar delats ut felaktigt, plus ränta.
”Allvarliga brister”
Tingsrätten konstaterar att ”det sammantaget har förelegat allvarliga brister i HQ Bank. Det gäller särskilt årsslutet 2009. Bristerna har främst avsett bankens värdering av optioner. Riskerna i verksamheten har inte hanterats på ett fullgott sätt”.
Tingsrätten skriver också att l”styrelsen i HQ Bank, ordföranden i moderbolaget samt revisorn hade vid årsskiftet 2009/2010 samt därefter skäl att förstå att brister förelåg. De har samtliga i olika avseenden agerat oaktsamt”
”Inte tillräckligt samband”
Trots detta konstaterar tingsrätten att det ”inte föreligger tillräckligt samband mellan konstaterad oaktsamhet och skadan”.
Även yrkanden om återbäring och så kallad bristtäckning av vinstutdelning från HQ AB för åren 2007, 2008 och 2009 har ogillats.
450 miljoner kronor i rättegångskostnader
Rättegångskostnaderna i målet uppgår enligt tingsrätten till 450 miljoner kronor. Av dessa ska HQ bank AB, den nya styrelsen, stå för svarandens kostnader som uppgår till cirka 260 miljoner kronor.