Det är dödsboet efter en man som i sin deklaration har yrkat avdrag för kapitalförluster med knappt två miljoner kronor – en förlust som hade uppkommit till följd av två kapitalplaceringar som hade gjorts via en valutamäklare år 2007.
Sedan valutamäklaren hade gått i konkurs år 2009 avyttrade dödsboet en fordran med beloppet till en extern part för 100 kronor – och det uppkom därmed en förlust som enligt deklarationen var avdragsgill.
Köpte guld som försvann
Skatteverket vägrade dock att gå med på avdraget och hävdade att valutamäklaren inte hade använt kapitalet som utlovat för investering i valutahandel utan till att köpa guld, som sedan lånades ut och försvann.
Den numera avlidna mannen som hade gjort investeringarna hade därför blivit utsatt för ett bedrägeri och förrlusten uppkom, enligt Skatteverket, redan vid betalningen till valutamäklaren. Någon verklig tillgång hade därför aldrig förvärvats och förluster som har uppkommit genom bedrägeri är inte avdragsgilla.
Dödsboet överklagade beslutet till Förvaltningsrätten i Jönköping som ställde sig bakom Skatteverkets beslut.
Ingen tillgång från början
Eftersom mannens inbetalningar till valutamäklaren inte har hållits åtskilda från bolagets egna medel kan mäklarens handel, enligt förvaltningsrätten, inte anses ha gjorts för mannens räkning.
Att insättningar har bokförts som skulder till investerarna ändrar inte den slutsatsen.
Sammantaget ansåg förvaltningsrätten att dödsboet inte hade visat att insättningarna ens från början hade medfört någon verklig tillgång.
Domen överklagades till Kammarrätten i Jönköping som dock går på Skatteverkets linje.