Efter att ha utsatts för kraftig kritik och en anmälan till Konkurrensverket backar Norstedts Juridik om den nya informationstjänsten Juno.
Nu har företaget erbjudit en förlängning av lärosätenas nuvarande avtal samtidigt som man lovar att se över nya lösningar.
När de juridiska informationstjänsterna Karnov och Zeteo slogs ihop och blev Juno rasade flertalet lärosäten mot de ökade kostnaderna detta innebar.
Samma lärosäten hörde sedermera av sig till Konkurrensverket med klagomål, vilket i sin tur ledde till att myndigheten valde att inleda en utredning om huruvida företaget överträtt förbudet mot missbruk av dominerande ställning.
Prisökningar på mellan 30-60 procent
När den nya tjänsten lanserades erbjöds tre fixerade paket, vilket mer eller mindre tvingade biblioteken att välja ett dyrare avtal än man haft tidigare. Detta eftersom kunderna tidigare kunnat prenumerera på ett mindre urval från Karnov eller Zeteo med enbart de nödvändiga delarna.
Dagens Juridik har pratat med företrädare för både universitet, högskolor och andra myndigheter som uppgett att den nya tjänsten, så som den var föreslagen, skulle inneburit en prisökning på alltifrån 30-60 procent.
Inte heller skulle Juno erbjudas via det nationella konsortiet Bibsam, utan förhandlas med varje enskilt lärosäte, vilket många av högskole- och universitetsbiblioteken riktat kritik mot.
Förlänger de existerande avtalen ytterligare ett år
Efter klagomålen på den nya tjänsten ålade Konkurrensverket att inkomma med svar på ett antal punkter om den rådande konkurrensen på marknaden och den nya tjänsten.
I sitt svar till Konkurrensverket uppger Norstedts, via sitt juridiska ombud, att frågan om den nya paketeringen ”lyfts internt” samt att man informerat lärosätena om att paketeringen ska ses över.
Dessutom har Norstedts beslutat att erbjuda alla 24 lärosäten en ettårig förlängning av deras nuvarande avtal med en prishöjning om fem procent. Det innebär att lärosätena inte behöver gå över till den nya tjänsten under 2020 och under samma period lovar Norstedts att ”se över erbjudandet”.