Totalt rör det sig om närmare 119 000 klagomål för konsumentfrågor förra året. Drygt nio procent av dess handlade om problem vid köp av begagnad bil och drygt åtta procent om hantverkstjänster. Det är samma klagomål som legat i topp i många år och på Konsumentverket är man inte förvånade.
– Att anlita hantverkare och köpa bil är ofta kostsamma historier och om något går fel är man därför mer benägen att klaga, säger Niclas Sturesson, ordförande i konsumentvägledarnas yrkesförening, i en presskommentar.
Dyra arbeten och lång tid
Klagomålen på hantverkare handlar många gånger om att arbetet blev dyrare, tog längre tid eller inte blev utfört på det sätt som konsumenten trodde var överenskommet.
Men Konsumentverket vill tona ner intrycket av att branschen skulle vara oseriös.
– Mängden klagomål betyder inte att branschen som sådan är oseriös. Men båda parter behöver förstå vikten av att kommunicera ordentligt så man inte redan från början har olika förväntningar på slutresultatet, säger Niclas Sturesson.
Möbler och inredning
Längre ner på listan över varor och tjänster det klagas mest på finns möbler och inredning respektive mobilabonnemang.
Många klagomål rör även själva mobiltelefonerna och fel på datorer och spelkonsoler.