Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Läkare som gör åldersbedömningar får vara anonyma – bolag hotar hoppa av annars



Foto: Daniel Nilsson/TT
Ladda ner handlingar

 

I samband med ett asylärende hos Migrationsverket utfördes en medicinsk åldersbedömning av en asylsökande som utifrån undersökningsresultaten bedömdes vara över 18 år.

Den asylsökande vände sig till Rättsmedicinalverket och begärde att få veta vem som hade gjort de medicinska bedömningarna av hans knäröntgenbilder.

Rädd för hot och påtryckningar
Rättsmedicinalverket sade dock nej med hänvisning till att verkets leverantörer – alltså de som utför de medicinska bedömningarna – vill hålla uppgifterna hemliga för att undvika att de ansvariga läkarna utsätts för hot och påtryckningar.

Rättsmedicinalverket avslog därför den asylsökandes begäran.

Mannen överklagade beslutet till Kammarrätten i Stockholm där han underströk att det ”inte är rimligt att uppgifterna hemlighålls” – bland annat eftersom det rör sig om ”sannolikt livsavgörande” beslut.

Kontakt med anonyma läkaren
Flera läkare har varit inblandade i bedömningarna och kommit fram till olika resultat. Mannens uppfattning redovisas i kammarrättens dom:

”För att kunna styrka sin underårighet, eller i vart fall med fog kunna ifrågasätta rättsläkarens bedömning, är det av yttersta vikt att han via sitt ombud kan få kontakt med den anonyma röntgenläkaren. I annat fall är risken överhängande att han felaktigt utvisas från Sverige. Rättsläkarens bedömning avviker även från den anonyma tandläkarens bedömningar.”

Hotar hoppa av
Kammarrätten instämmer dock i Rättsmedicinalverkets bedömning och slår fast att uppgifterna gäller ”enskildas affärs- eller driftförhållanden” och att bolagen skulle kunna lida skada om uppgifterna röjs.

Kammarrätten skriver:

”Ett av de bolag som utfört X (mannens) åldersbedömning har uppgett att bedömarna omedelbart kommer att upphöra med åldersbedömningarna om bedömarnas namn lämnas ut och att detta drabbar bolagets verksamhet negativt.”

Även kammarrätten avslår därför den asylsökandes begäran.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons