Hoppa till innehåll
Näringsliv
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Avanza-veteraner startar nytt försäkringsbolag


Peter Johansson red@dagensjuridik.se

Foto Erik Mårtensson/ Scanpix /

Avanzas tidigare sparekonom Claes Hemberg startar ett nytt försäkringsbolag – Gofido – med tre tidigare kollegor från nischbanken.
– Branschen är inte utmanad eller ifrågasatt, och här ser vi att vi kan göra nytta, säger vd:n Annika Saramies till Dagens Industri.

Affärsidén är att tillhandahålla skräddarsydda hemförsäkringar för svenska konsumenter.

Bolaget kommer i praktiken att fungera som ett försäkringsbolag men beskrivs inte så rent juridiskt, skriver Dagens Industri.

Claes Hembergs partners i projektet är förra Avanza-vd:n Annika Saramies, tidigare affärsutvecklingschefen Stefan Mahlstein samt Gertrud Hack, som tidigare varit bankens tidigare marknadschef i Tyskland.

”Det vanligaste är att man är överförsäkrad”

– De stora försäkringsbolagen har funnits sedan 1800-talet och har jobbat på samma sätt sedan dess. Sakta men säkert tickar avgifterna upp, och de tjänar inte på att informera konsumenten. Det vanligaste i dag är att man är överförsäkrad, säger Claes Hemberg till DI.

Ingen av grundarna – som samtliga uppges ha investerat ”några miljoner” var – har någon tidigare erfarenhet av försäkringsbranschen.

– Branschen är inte utmanad eller ifrågasatt, och här ser vi att vi kan göra nytta, säger Annika Saramies till DI.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons