Nyanlända och långtidsarbetslösa behöver jobb medan verksamheter inom skogs- och naturvård behöver folk. Därför satsar regeringen totalt 910 miljoner skattekronor under en period av tre år i ett program med ”gröna jobb”.
Flera myndigheter ska med hjälp av pengarna kunna erbjuda sysselsättning i form av praktik, moderna beredskapsjobb eller andra subventionerade anställningsformer.
Röja skog och städa bangårdar
Arbetsområdena kommer att omfatta skötsel av skogsmarker, naturreservat, vandringsleder, trädgårdar, friluftsområden och stränder. Det kan handla om att röja skog, rusta upp vandringsleder eller städa upp runt bangårdar och stationer.
Enligt näringsminister Mikael Damberg är målsättningen att få ut 1 500 personer i jobb redan i år och 5 000 fram till och med år 2020.
– Tanken är att de som tar del av insatsen efter ett år ska ha tillräckliga kvalifikationer för att kunna anställas av företag inom gröna näringar som i dag har svårt att rekrytera, säger han i en presskommentar.
Skogsstyrelsen och Trafikverket
I uppdraget ”Tillvarata jobbpotential i de gröna näringarna” ingår Skogsstyrelsen, Sveriges geologiska undersökning, Trafikverket och Naturvårdsverket, de 21 Länsstyrelserna samt Arbetsförmedlingen. Slutredovisning ska lämnas i februari 2021
Skogsstyrelsen ska samordna satsningen och lämna en delredovisning av genomförandet senast den 1 maj i år.