Pojken blivit utsatt för slag och verbala kränkningar sedan han var tio år gammal. Enligt BeO har kommunen avslutat sin utredning alltför lättvindig och därmed inte vidtagit tillräckliga åtgärder för att förhindra kränkningarna.
Kommunen har dessutom upprättat ett kontrakt som innebar att han lade över ansvaret för kränkningarna på pojken. Kontraktet innehöll bland annat bestämmelser om att pojken inte fick gå hem om han blev arg eller ledsen:
”Kontrakt för NN
När NN blir retad eller att någon knuffas eller slåss skall han direkt komma till en vuxen på skolan och berätta om vad som har hänt. Detta är inte att skvallra. Det gäller alla barn på skolan. När NN blir arg eller ledsen får han inte gå hem. Det som har hänt måste redan ut direkt. Han måste också komma in till alla lektioner och sitta på sin plats. NN skall också gå ut på alla uteraster, gärna nära någon vuxen som är ute.”
Gotlands tingsrätt uttalar att åtgärderna varit ensidigt inriktade på pojken, och att kommunen inte gjort några märkbara ansträngningar för att utreda vilka förövarna varit. Domstolen förpliktar nu kommunen att utge 30 000 i skadestånd.
– Domen är en signal till skolor runt om i Sverige att ta elevers uppgifter på allvar och att de är tvungna att agera när barn och elever upplever sig utsatta för mobbning, säger Barn- och elevombudet Lars Arrhenius.
Fredrik Olsson