Cherin Awad började föreläsa om islam redan under skoltiden i Linköping.
– Religionsläraren frågade om jag ville föreläsa om religion. Sen har det bara fortsatt, konstaterar hon.
Hon har föreläst om mångfaldsfrågor inom universitetsvärlden och näringslivet.
– På universitetet har jag haft en kurs om muslimsk rätt.
Med tiden har Cherin Awad även fortbildat sig inom kristendom, judendom och buddhism för att vidga föreläsningarna.
– Egentligen är jag inte så intresserad av de här frågorna. Men jag kan dem och det har visat sig att jag är ganska bra på att tala om de här sakerna.
I våras tog hon sin jur kand från Uppsala universitet.
– Helst skulle jag vilja arbeta med immaterialrätt. Det är den roligaste juridik jag vet. Men jag är öppen för det mesta. Man vet ju inte vad som är roligt förrän man har jobbat med det.
Under studietiden upplevde Cherin Awad aldrig att hon behandlades annorlunda på grund av sin tro.
-. Jag vill inte klaga men jag har kommit till intervjuer där de först är nöjda på papperet men sen säger de att de tyvärr inte har någon tjänst ledig. ”Ok, men varför är jag här” tänker man.
Sedan hon slutade på juristlinjen har Cherin Awad arbetat med SVT:s Halal-TV som börjar sändas i november.
– Jag hade jobbat som mångfaldskonsult åt SVT, sen arbetade jag fram programmet med redaktionen men hade inga tankar på att vara med själv. När de frågade om jag ville blir programledare sa jag nej först. Men efter ett halvårs tjat gick jag med på det.
– I programmet diskuterar vi samhällsfrågor som kan vara lite problematiska. Det blir en lite annan infallsvinkel än den vanliga, eftersom alla vi tre som leder programmet är troende muslimer.
Foto: Marianne Earthy/SVT
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångLediga jobb
Junior advokat sökes för omgående anställning
Box Advokatbyrå
Kvalificerad jurist med ansvar för myndighetsjuridik och domstolsprocesser
Npof
Är du vår nya Förhandlingschef?
Swedavia
Pressmeddelanden premium
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Lindahl företrädde Trelleborgs Hamn i ny framgång mot Rover Maritime
Lindahl rådgivare till Dormy vid börsnotering på Nasdaq First North Premier Growth Market
Baker McKenzie legal rådgivare till Aspira vid flera förvärv inom ramen för etableringen av Rovik