Ägaren till företaget misstänks för att under ett antal år ha betalat ut svarta löner om över 18 miljoner kronor till sig själv. Utöver ägaren är flera män, däribland kvinnans make och bror, misstänkta för medhjälp tll grovt skattebrott och grov förskingring.
Bolaget driver ett antal förskolor i förorter till Stockholm. De åtalade männen har arbetat på företag som levererat tjänster till företaget. Enligt åklagaren har pengarna förts över till bland annat Dubai. Rättegången inleddes på torsdagsförmiddagen och väntas pågå i en vecka.
Text: Fredrik Olsson
”Bokföringen har stulits”
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Medu AS vid förvärvet av SynMed Medicinteknik AB
Lindahl rådgivare vid överlåtelse av Tergent till Limhamnshus Industri
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Lediga jobb
JO söker två byråchefer
JO
JO söker rättssakkunniga
JO
Myndigheten för säkerhet och integritetsskydd sökertvå biträdande enhetschefer
Myndigheten för säkerhet och integritetsskydd