Webbfrågan

En jurist vid länsstyrelsen skriver i en debattartikel att alla män borde DNA-testas. Syftet med förslaget är att förebygga och klara upp fler våldtäkter. Vad tycker du om förslaget?



Publicerad 2009-01-29 kl 07:46

Balansen mellan lagföring och integritet

- Även om inhämtningen av elektronisk kommunikation blir mer reglerad så är det troligt att fler personer kommer att bli berörda. Om detta är ett framsteg beror på hur man ser på balansen mellan lagföring och integritet, säger Mark Klamberg, doktorand i folkrätt, om Polismetodutredningens delbetänkande.

Nyligen överlämnades delbetänkandet ”En mer rättssäker inhämtning av elektronisk kommunikation i brottsbekämpningen” av Polismetodutredningen. Med elektronisk kommunikation avses dels så kallade trafikuppgifter; information om vilka teleadresser som kommunicerat med varandra, när och var detta skedde, samt vilken typ av kommunikation som användes, och dels själva innehållet i telefonsamtalet, sms-meddelandet, telefaxmeddelandet eller e-post-meddelandet. Polismetodutredningens delbetänkande avser huvudsakligen inhämtning av trafikuppgifter.

Målet för utredningens arbete har varit att upprätthålla en effektiv brottsbekämpande verksamhet, samtidigt som rättssäkerheten och integritetsskyddet ska förstärkas. Frågan är hur bra man lyckats.

Mark Klamberg, doktorand i folkrätt vid Stockholms universitet, konstaterar att integritetsskyddet faktiskt stärkts i förundersökningar avseende brott vilka kan föranleda fängelse, i och med att de aktuella uppgifterna enbart kommer att kunna inhämtas efter beslut om hemlig teleövervakning. Samtidigt öppnar utredningen för inhämtning av elektronisk kommunikation vid bötesbrott, något som inte är möjligt med dagens lagstiftning.

- Även om inhämtningen blir mer reglerad så är det troligt att fler personer kommer att bli berörda. Om detta är ett framsteg beror på hur man ser på balansen mellan lagföring av bötesbrott och integritet, säger Mark Klamberg.
 
Enligt förslaget ska beslut gällande inhämtning av elektronisk kommunikation inom ramen för underrättelseverksamhet fattas av chefen för den brottsbekämpande myndigheten. Ett särskilt organ, Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, ska genom tillsyn trygga rättssäkerheten.
 
Mark Klamberg konstaterar att nyordningen ger upphov till frågeställningar liknande de som var aktuella i FRA-frågan: Hur angelägen är underrättelseverksamheten, och hur effektiva är kontrollinstanserna?
 
- Eftersom underrättelseverksamhet omgärdas av sekretess är det svårt för utomstående att få definitiva svar. På ett mer allmänt plan är frågan hur mycket trygghet vi vill skapa och vilka samhällsintressen vi vill värna utan att myndigheternas vakande öga upplevs som alltför kvävande, menar Mark Klamberg.

Sveriges Advokatsamfunds generalsekreterare Anne Ramberg tycker att det är bra att möjligheterna att inhämta uppgifter enligt LEK avskaffas.

- Det var hög tid att ta bort möjligheten att gå förbi domstol. Förslaget innehåller dock en rad brister och går inte tillräckligt långt i rättssäkerhetshöjande åtgärder, säger hon.

Anne Ramberg menar att domstolsprövning borde äga rum i större utsträckning, och att ytterligare preciseringar erfordras för att tillåta åklagare att fatta beslut.

- Skärpning krävs beträffande förutsättningar för inhämtning av elektronisk kommunikation, beslutsordning och efterkontroll, sammanfattar Advokatsamfundets generalsekreterare, som också anser SÄPO fått för stora undantag i Polismetodutredningens delbetänkande.

Pär Ström, integritetsombudsman på tankesmedjan Den nya välfärden, tycker att idén att samla alla regler för inhämtning av elektronisk information i en enda lag är bra.

- Men det är dåligt att det bara ska krävas böter i straffskalan för att få ut IP-nummer från en internetleverantör. Uppgifter om till vilka sajter man surfar är mycket känslig information. Här luktar det beställningsjobb åt upphovsrättsindustrin som vill komma åt fildelare, säger han.
 
Att det vid underrättelseverksamhet ska gå att inhämta elektroniska data utan domstolsbeslut bäddar enligt Pär Ström för missbruk.
 
- Sådan inhämtning kan ju drabba oskyldiga som bara råkar vara på en viss plats en viss tid, konstaterar integritetsombudsmannen. 

Inte heller Agneta Lindblom Hulthén, Journalistförbundets ordförande, anser att Polismetodutredningens förslag gällande inhämtning av elektronisk kommunikation uppfyller kraven på rättsäkerhet och integritet, och gör precis som Mark Klamberg jämförelser med FRA-lagen.
 
- Ett paradigmskifte har inträffat när det gäller övervakning av individer som jag tror få medborgare är medvetna om. För rättsäkerhetens skull behövs ett utredningsarbete som ger en helhetsbild av lagsituationen, säger hon.
 
Från Journalistförbundets utgångspunkt behövs framförallt ett grundlagsperspektiv i detta arbete, enligt Agneta Lindblom Hulthén.
 
- Riksdagens majoritet har enligt mitt förmenande desavouerat grundlagens regler om meddelarfrihet och källskydd via vanlig lag. Särregleringarna som gjorts i dessa lagar är lätta att kringgå och omöjliga att kontrollera. Jag kan inte se att det förhåller sig på annat sätt med förslagen i Polismetodutredningen.
 
Särskilda regler för journalister vill Agneta Lindblom Hulthén inte ha.
 
- I motsats till många av våra kolleger ut i Europa är vi inte förtjusta i sådana särregleringar. Att offentlighetsprincipen omfattar alla medborgare tycker vi till exempel är utmärkt, säger Journalistförbundets ordförande.
 
Johanna Haddäng

2010-09-01 Utredning föreslår ny upphandlingslag

2010-09-01 Svensk juridikprofessor förlorar tomträttstvist mot tysk storkommun

2010-09-01 Småbarnspappa i biljakt med barn i baksätet

2010-08-31 Advokat: Prognosen för HQ "mycket god"

2010-08-31 15-åring misshandlade elev och hotade lärare

2010-08-31 "Oskyldigt dömd" får inte skadestånd för uteblivet vittnesmål

2010-08-31 Åklagare granskar HQ

2010-08-30 Jurist: "DNA-testa alla män"

2010-08-30 Bröder försökte döda granne i trapphus

2010-08-27 Grova bokförings- och skattebrott kan bli straffbara på förberedelsestadiet

2010-08-27 Inget byte av biträde i LVU-mål

2010-08-27 Rattfull mamma nekas prövningstillstånd

2010-08-26 Forskare: Svenska killar kommer lättare undan

2010-08-26 Åklagaren överklagar Lindbergdomen

2010-08-26 Han blir ordförande i Högsta förvaltningsdomstolen

2010-08-26 Juristgolfen 2010 har gått av stapeln

2010-08-26 Politikers strafförelägganden sekretessbeläggs

2010-08-26 Registrerad partner får permanent uppehållstillstånd

2010-08-25 Jurist erkänner sexköp

2010-08-25 Allt fler köper piratkopierade läkemedel

2010-08-25 Vårdarbetare nekas livränta

2010-08-25 Student vill ha skadestånd för långsam hantering av uppsats

2010-08-25 Inget RUT-avdrag för serveringspersonal på privat fest i hemmet

2010-08-24 Jouråklagaren anmäls för brott mot sekretessreglerna

2010-08-24 Rottweilern Hector ska avlivas

2010-08-24 AD: Rå jargong ursäktar inte dödshot mot kollega

2010-08-24 Kuratorer remitterade inte självmordsbenägen flicka till psykiater

2010-08-23 Åklagare kan ha brutit mot förundersökningssekretessen

2010-08-23 Åklagarmyndigheten: Vi ska analysera allt vi gjort

2010-08-23 Ungdomar brände ner skola - åtal för mordbrand ogillas

2010-08-21 Assange inte längre misstänkt för våldtäkt

2010-08-21 Aftonbladet bryter samarbetet med Wikileaks grundare

2010-08-20 Därför kan Victoria inte åtalas för mutbrott

2010-08-20 Makar döms för otillbörlig marknadspåverkan

2010-08-19 Överåklagare Björn Ericson: Töllborgs rapport illa underbyggd

2010-08-19 Töllborg föreslår lagstiftning mot illojal maktanvändning

2010-08-19 Alhem: Liljeqvistfallet är en katastrof

2010-08-18 Upphandling av lastbil görs om: "Kunde lika gärna skrivit att det ska vara en Scania"

2010-08-18 Likbilsbolag förlorar skadeståndstalan mot Rikspolisstyrelsen

2010-08-18 Hund bet ihjäl rådjur - ägaren döms till dagsböter

Se alla nyheter >>

Podcast

Jurister måste delta i samhällsdebatten

Ville Carlström gick från juridikstudier och notarietjänstgöring till att bli journalist på bland annat Striptease. I sin podcast förklarar han med hjälp av tre historier ur verkliga livet varför han menar att jurister borde engagera sig mer i samhällsdebatten.

Mina erfarenheter från Ekobrottsmyndigheten

Bodil Borison har arbetat med ekobrott i 20 år, varav elva på Ekobrottsmyndigheten. I sin podcast berättar hon bland annat om myndighetens kamp mot den grova organiserade brottsligheten.

Krönikor

Det måste synas att det går rätt till

Av Claes Sandgren, innehavare av Torsten och Ragnar Söderbergs professur i rättsvetenskap vid Stockholms universitet

Oskuldspresumtionen igen

Av Fredrik Olsson, chefredaktör

Porträtt

"Jag skulle önska att boken planterar en tanke hos folk"

Säpo-analytikern Kristina Ohlsson är aktuell med sin andra bok om Fredrika Bergman.

Karriär och Ledarskap

Ett personligt ledarskap kan bli ditt främsta konkurrensmedel!

Av Joakim Karlsson, idrottspsykologisk rådgivare och managementkonsult

Branschnyheter

Wistrand Malmö expanderar med nya jurister

Wistrand Malmö anställer i dagarna två nya jurister.

Magnusson rådgivare vid Team Sportias förvärv av Sportex

Magnusson rådgivare vid Team Sportias förvärv av Sportex från Sjätte AP-fonden.

Foyen rådgivare vid Europas kanske största landbaserade vindkraftprojekt

Skellefteå Kraft och Fortum tecknade den 31 augusti 2010 avtal om att gemensamt bygga och driva vindkraftpark i Blaiken i norra Sverige.

Hannes Snellman öppna kontor i Köpenhamn

Hannes Snellman fortsätter sin nordiska expansion genom att öppna kontor i Köpenhamn, Danmark.

Lindahl rådgivare när Folkia blir del av internationell koncern

Dollar Financial Corp förvärvar Folkia AS som genom förvärvet blir en del av det NASDAQ noterade bolaget verksamt inom konsumentkreditområdet.

Senaste på Blendow Lexnova