Webbfrågan

En jurist vid länsstyrelsen skriver i en debattartikel att alla män borde DNA-testas. Syftet med förslaget är att förebygga och klara upp fler våldtäkter. Vad tycker du om förslaget?



Publicerad 2010-02-03 kl 14:14

Marknadsdomstolen stoppar Red Bull-kopia


Marknadsdomstolen konstaterar att Red Bull-förpackningen är känd och särpräglad och förbjuder därför ett bolag att marknadsföra energidryckskopian Red Bat då denna utgör en vilseledande efterbildning.

Red Bull GmbH, Red Bull, marknadsför och säljer energidrycken med samma namn. I början av år 2009 fick bolaget kännedom om att SM Group AB, SM Group, marknadsför en energidryck med varumärket Red Bat i en förpackning som lätt kan förväxlas med Red Bull-förpackningen. Red Bat-förpackningen har samma dominerande färger i blått och silver, varumärket är i sig självt förväxlingsbart samt att en djurlogotyp är placerad under varumärket.

Marknadsdomstolen, MD, har i ett tidigare avgörande, MD 2001:22, funnit att Red Bull-förpackningens framsida är så pass karaktäristisk att förpackningen som helhet har särprägel samt att förpackningen är känd på marknaden. I det avgörandet ansågs den påtalade förpackningen utgöra vilseledande efterbildningen av Red Bull-förpackningen.

MD förklarar därför inledningsvis att Red Bull-förpackningen är särpräglad och känd samt utredningen i det aktuella målet bekräftar den tidigare bedömningen. MD finner att Red Bat-förpackningen skapar väsentligen samma bestående minnesbild hos konsumenterna och att det finns en tydlig risk att de förväxlar förpackningarna.

Red Bat-förpackningen utgör därför en vilseledande efterbildning som är otillbörlig och därav ska förbjudas. Om förpackningarna ändå skulle marknadsföras förklarar MD att Red Bull har möjlighet att begära att de förpackningarna förstörs.

MD förbjuder SM Group vid vite av 750 000 kronor att vid marknadsföring av energidrycker använda förpackningar som lätt kan förväxlas med förpackningen för energidrycken Red Bull.

 

Veronica Hult
veronica.hult@dagensjuridik.se


Läs domen i helhet, ombud
Läs mer om DJplus

2010-09-03 Ruben ska stödja kvinnliga jurister i karriären

2010-09-03 Man med kommunikationssvårigheter frias från våldtäkt

2010-09-03 Ingen företagsbot för skatte- och bokföringsbrott

2010-09-03 Gucci får prövningstillstånd i mål om varumärkesskydd

2010-09-02 "Med lite tur får du 10 år. I bästa fall livstid"

2010-09-02 Centerpartiet förlorar domäntvist

2010-09-01 Utredning föreslår ny upphandlingslag

2010-09-01 Småbarnspappa i biljakt med barn i baksätet

2010-08-30 Hovrätt ska pröva skadeståndstalan mot advokat

2010-08-26 Juristgolfen 2010 har gått av stapeln

2010-08-25 Jurist erkänner sexköp

2010-08-25 Allt fler köper piratkopierade läkemedel

2010-08-25 Student vill ha skadestånd för långsam hantering av uppsats

2010-08-25 Inget RUT-avdrag för serveringspersonal på privat fest i hemmet

2010-08-24 Rottweilern Hector ska avlivas

2010-08-20 Makar döms för otillbörlig marknadspåverkan

2010-08-18 Sturegallerian förlorar regressmål mot Länsförsäkringar

2010-08-18 Hund bet ihjäl rådjur - ägaren döms till dagsböter

2010-08-17 Hundägare nekas ersättning efter omhändertagande

2010-08-17 Juristfirma förlorade talan om ersättning för rådgivning

2010-08-17 Prövningstillstånd i mål om tandvårdsbehandling

2010-08-04 Zumba Fitness vinner tvist om zumba.se

2010-07-29 Svenska spelmonopolet får tummen upp från EU-domstolen

2010-07-27 Att utvisa en afghansk kvinna skulle strida mot Europakonventionen

2010-07-23 Våldtog 13-åring i husbil - får behålla körkort

2010-07-22 Text i Eddie Medusa-låt inte hets mot folkgrupp

2010-07-21 Juridik i ett klick

2010-07-21 Ej skäl att tillåta fullgörelsetalan innan fullgörelsetidpunkt inträtt

2010-07-19 Sålde 151 00 aktier - döms för otillåten marknadspåverkan

2010-07-16 MD: V&S får använda Golden Gate-bron på vinetikett

2010-07-14 EU-domstolen uttalar sig om varumärkesintrång via Google-tjänst

2010-07-14 Advokat på obestånd får inte skadestånd av staten

2010-07-14 22-åring med ADHD tvingade målsäganden att hoppa på isbelagd sjö

2010-07-13 TV 4 får inte ta del av kundärenden

2010-07-13 Staten förlorar mål om misstagsbetalning

2010-07-12 Tusentalts fordringsägare i Hultsfredsfestivalens konkurs

2010-07-12 Pappa försökte mörda sambo - ingen umgängesrätt med dotter

2010-07-08 Psyksjuk vårdades med låsta handskar - överläkare varnas

2010-07-06 Datainspektionen tar fram vägledning för sociala medier

2010-07-06 Upphovsrättsorganisations anslutningsavtal konkurrensbegränsande

Se alla nyheter >>

Podcast

Resor som förändrar världen

Podcast med Maria Rankka, chef för Timbro och tillträdande VD för Stockholms handelskammare.

Jurister måste delta i samhällsdebatten

Ville Carlström gick från juridikstudier och notarietjänstgöring till att bli journalist på bland annat Striptease. I sin podcast förklarar han med hjälp av tre historier ur verkliga livet varför han menar att jurister borde engagera sig mer i samhällsdebatten.

Krönikor

Det är orimligt billigt att begå varumärkesintrång i Sverige

Av Åsa Persson, biträdande jurist vid Advokatfirman Cederquist

Det måste synas att det går rätt till

Av Claes Sandgren, innehavare av Torsten och Ragnar Söderbergs professur i rättsvetenskap vid Stockholms universitet

Porträtt

"Jag skulle önska att boken planterar en tanke hos folk"

Säpo-analytikern Kristina Ohlsson är aktuell med sin andra bok om Fredrika Bergman.

Karriär och Ledarskap

Ett personligt ledarskap kan bli ditt främsta konkurrensmedel!

Av Joakim Karlsson, idrottspsykologisk rådgivare och managementkonsult

Branschnyheter

Hellström expanderar

Advokaten Magnus Andersson, som närmast kommer från Gärde Wesslau Advokatbyrå, har tillträtt som delägare på Hellström Advokatbyrå från den 1 juli 2010.

Lindahl i biogastransaktion

Scandinavian Biogas, världsledande aktör inom utveckling av biogasanläggningar, och Stockholm Vatten har ingått ett samarbete med syfte att öka framtida tillgång av biogas i Stockholmsregionen.

DLA Nordic biträder Technology Nexus AB vid förvärv av PortWise

IT-säkerhetsföretaget Technology Nexus AB har förvärvat PortWise.

Cederquist företräder Keynote Media Group vid förvärv av Spray

Extra bolagsstämma i Keynote Media Group har beslutat att förvärva samtliga aktier i Digital Venture Production Sweden AB, "Spraygruppen", som driver verksamheterna Spray samt Passagen, inklusive de helägda dotterbolagen Bidster UK Ltd och Interactive Media Event Scandinavia AB (SIME), genom en apportemission.

Vinge företräder Fortum vid bygget av en av Europas största vindkraftparker

Vinge företräder Fortum i samband med ingåendet av samarbetsavtal med Skellefteå Kraft rörande vindkraftetablering på fjället Storblaiken i Västerbotten.

Senaste på Blendow Lexnova