Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Viktigt att enkelt få tillgång till information” – reglerna om andrahandsuthyrning ska förtydligas



Foto: Janerik Henriksson/TT
Ladda ner handlingar

 

– Det är viktigt för de som funderar på att hyra eller hyra ut en bostad att enkelt få tillgång till information kring vad som gäller, säger bostadsminister Peter Eriksson (MP). 

Statskontoret har i en ny rapport konstaterat att både uthyrare och hyresgäst behöver förhålla sig till omfattande regelverk. Dessutom har en statlig utredning slagit fast vad som kan leda till oskäliga hyror vid andrahandsuthyrning.

Regeringen har därför gett Boverket i uppdrag att ta fram förslag på hur informationen kan göras mer lättillgänglig och öka kunskapen om vad som gäller när det kommer till andrahandsuthyrning av bostäder. 

I uppdraget ingår även att utreda förutsättningarna att kunna erbjuda en tjänst för jämförelse av olika förmedlingstjänster som finns på marknaden.

Boverket ska redovisa uppdraget den 9 januari 2019 respektive den 1 april 2019 till Regeringskansliet.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons