Skip to content

Krav på samtycke ska införas - regeringens utredare avslöjar sitt kommande lagförslag

Regeringens utredare, lagmannen och blivande justitierådet Mari Heidenborg, avslöjar att hon kommer att föreslå en så kallad samtyckeslagstiftning. Foto: Dagens Juridik

Regeringens utredare, det blivande justitierådet i Högsta domstolen Mari Heidenborg, kommer att föreslå att det införs ett krav på samtycke i sexual-brottslagstiftningen. Det avslöjade hon på Svensk Juristtidnings årsmöte.

 

Kraven på att samtycke ska införas i sexualbrottslagstiftningen har diskuterats i flera år efter att en rad friande domar väckt stor uppmärksamhet.

Den förra regeringen gav lagmannen och blivande justitierådet Mari Heidenborg i uppdrag att leda en utredning om frågan - en utredning som egentligen ska presentera sina förslag till hösten. 

Men redan nu avslöjar Mari Heidenborg att ett ”nej” till en sexuell handling ska räcka för att det ska betraktas som våldtäkt.

Ny brottsrubricering
Hon säger till Svenska Dagbladet att utredningen kommer att föreslå att man inför ett krav på samtycke och hon föreslår också att begreppet ”sexuellt övergrepp” ska införas som brottsrubricering. 

- I dag krävs det att gärningsmannen använt hot, våld eller utnyttjat en person som exempelvis varit berusad. Nu ska det räcka med att man säger nej, alltså att en person anser att den inte deltagit frivilligt, säger hon enligt SvD.

Det var på Svensk Juristtidnings årsmöte som Mari Heidenborg pratade om utredningen och berättade att hon kommer att lägga fram ett förslag som bygger på ”frivillighet”, rapporterar SvD.

När frågan senast utreddes 2010 föreslog utredaren Nils Petter Ekdahl att samtycke skulle införas också för att det skulle kunna få en normerande effekt.  

Viktigt i svensk lag
Professor emerita Madeleine Leijonhufvud hör till dem som förordat en samtyckeslagstiftning och hon har också framhållit att det inte finns någon motsättning mellan ett krav på samtycke i lagen och en oaktsamhetsreglering. Båda är enligt henne lika viktiga att ha i svensk lag eftersom det fungerar både som ”normgivande signal” och som en verklig risk för att bli dömd om man har utnyttjat en berusad eller sovande person.

Hon har i SvD bland annat skrivit att ”om ansvaret fortfarande bara ska gälla vid våld, hot och särskilt utsatta situationer blir signalen fortsatt fel: ett nej behöver bara respekteras i vissa fall, inte alltid. En sådan ordning motsvarar definitivt inte den syn som idag gäller i vårt jämställda Sverige.”

Brottmålsadvokater motståndare
Men det finns ett starkt motstånd mot en sådan lagstiftning bland många jurister. I samband med Dagens Juridiks systerpublikation Legally yours attitydundersökning bland Sveriges advokater 2014 ställdes frågan om det ska införas en ny lag för samtycke vid sex.

Bland brottmålsadvokaterna var motståndet starkast. Tre av fyra - 75,3 procent - var emot en samtyckeslag.

Endast drygt var tionde -11,2 procent - var för. 

Motståndarnas invändningar bygger till stor del på svårigheterna med att bevisa samtycket och att det skulle skada rättssäkerheten.

Brottmålsadvokaten Johan Eriksson är en av dem som är motståndare. Till Dagens Juridik har han sagt att ett krav på samtycke ”inte kommer att göra någon skillnad. Rättegångarna skulle se exakt likadana ut ändå och bevisproblematiken kommer att bestå”. 

Frågor om klädsel kan behövas
Advokatsamfundet har framhållit att bevisproblem ”har funnits i alla tider i våldtäktsmål och dessa kan inte lagstiftas bort” och att det inte löser några problem att lägga bevisbördan på den tilltalade. 

Samfundet har varnat för att en samtyckesreglering kan leda till att ”ingående och integritetskänsliga frågor behöver ställas till båda parter om vad som föregått den sexuella aktiviteten, vad vardera parten gjort under de olika skedena av den sexuella aktiviteten och hur den andra parten uppfattat och reagerat på detta. Även frågor kring sexuella preferenser och målsägandens klädsel kan komma behöva besvaras”.

 

 

  • Anna Wetterqvist

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

Vill du verkligen anmäla denna kommentar som olämplig?

Anmäl Avbryt

45 comments

Stefan Löfven ,Morgan Johansson Feministernas gäng och regeringen har skickat iväg "springpojken-Springkvinnan" Mari Heidenborg som ordförande i både Ssexualbrottskommittén samt justitieråd i HD, Detta för att hon både skall kunna skräddarsy en lagstiftning för att få fler oskyldigt dömda samt kunna sitta som justitieråd för att kunna avslå de oskyldigas överklaganden till HD. Regeringen tror att dom har ordnat upp någon taktik eller strategi. Det dom inte vet om är att den största turbulensen i svensk historia väntat i Sveriges domstolar snart. Det kommer att bli både teater/komedi och kaos på högsta nivå. Det är därför de också vill införa ett fristående resnings institut. De är medvetna om att det kommer att komma smällar som de inte kommer att klara av att bära. Det kommer att bli oskyldigt dömda till överdrift. Snart börjar Sveriges största kaos inom rättsväsendet, Vilken dokusåpa.

Det ska bli spännande att höra kvinnor som kommer att påstå att de lämnade ja till samtycke under sexakten, men att mannen under tiden för sexakten missade att fråga om samtycke under en 1 sekund vid ett visst skede. För varje beröring kommer ju att kräva ett nytt samtycke under sexakten. Det kanske kan röra sig om 100 samtycken för olika sorters beröring under själva sexakten. Vilket roligt lotteri som domstolarna kommer att få syssla med. Nu blir det kanske fler fällande domar för det är ju regeringens mål. Nu kommer dom falska polisanmälningarna äntligen att öka. Nu räcker det ju med att kvinnan bara påstår att hon sa ordet "nej" mitt under sexakten precis när som helst. Resultatet blir att dela ut ett par års fängelse för männen.

Glöm inte att samtyckeskravet gäller även kvinnor. Motsvarande fråga kan därmed ställas till kvinnan efter samlaget. Å andra sidan kommer bevissvårigheterna inte att hamna i detta konkreta läge särskilt ofta utan i att bevis att konkludent samtycke inte förelåg. Om lagstiftningen tar sikte på de förslag som har lagts av bl a Madeleine Leijonhufvud så ska det räcka med ett konkludent samtycke. Och allt annat vore ju, minst sagt, märkligt för att inte säga ogörligt i praktiken.

Ett ja är alltid ett ja! Eller? James Blond 009 med rätt att samtycka:)

Kommer gängse regler för samtycke att gälla, inklusive implicit samtycke? När man stiger på ett av kollektivtrafikens fordon samtycker man till resevillkoren. Om en kvinna lägger sig naken i min säng, har hon då samtyckt till sex? Normalt brukar ju inte kvinnor lägga sig i mäns sängar nakna om inte sex är önskvärt.

Vad är det för bra med detta?
Åklagaren måste ändå bevisa att samtycke saknats. Dessutom blir det nog mer rotande i kringomständigheter, vilket troligen inte alltid blir så kul för målsäganden.

Om något så kanske en samtyckesreglering har en större preventiv verkan än vad nuvarande reglering har. Det ligger redan i moralen att man bör försäkra sig om att ens sexpartner är med på det hela, så varför inte skriva det i lag.

Sedan när det gäller materiell rättvisa så vette fan. Våldtäktspsykopaterna kommer kunna fortsätta ljuga om omständigheterna och som du är inne på blir det svårt för åklagare att föra bevisning om att samtycke har saknats. En del gråzonsavgöranden riskerar också att fälla de (ärliga) förövare som inte gjort ansträngningar för att försäkra sig om sexpartnerns samtycke men som kanske ändå uppfattat situationen som sådan (måhända i berusat tillstånd).

Den gamla klassiska moralbildningsteorin från 1800-talet.
Finns det något empiriskt underlag som visar att den fungerar?

RD, du skriver våldtäkts psykopaterna? Du nämner inget om "kvinno psykopaterna" som utför falska polisanmälningar och att dessa typer av anmälningar och mål nu kommer att öka markant. Det kommer att bli lättare för dom att ljuga och påstå att det inte fanns ett samtycke för någon sorts sekvens under sexakten. De behöver inte anstränga sig mer än så för att få en oskyldigt dömd. Det är ju just det som regeringen är ute efter " det vill säga fler fällande domar". Fast det kommer istället att kosta "fler oskyldigt dömda" .

Artikeln saknar viktiga fakta. Det straffbara området skall - enligt P1 för en stund sedan - utvidgas till att även avse "grov oaktsamhet". Antagligen kommer antalet dömda att stiga.

Ska det kallas för vållande till sexuellt övergrepp?

Norge har ju rubriceringen 'grov uaktsom voldtekt', så det blir väl något liknande. Skillnaden blir väl att i Norge är påföljden oftast samhällstjänst eller några månaders fängelse, här i Sverige lär minimistraffet på två år kvarstå.

Jag som gillar att kvinnan för är på så vis för denna lagstiftning. Jag kommer fortsättningsvis kunna hänvisa till den nya lagen och fortsätta njuta av oralsex utan att behöva tillfresställa henne. Lagen kommer logiskt sett också leda till högre andel kvinnor i fängelse för våldtäkt, vilket kan vara bra. Även en kvinna måste m.a.o skaffa samtycke. Polisen lär få jobba hårt.

Enligt SVT text tv och SvD har Heidenborg sagt att det,

Nu ska det räcka med att man säger nej, alltså att en person anser att den inte deltagit frivilligt.

Ställer mig frågande till valt tempus och särskilt till "anser". När, var och hur skall detta framgå?

Innebär detta att man skall kunna göra "eftertankens kranka blekhet" till norm?

Kvinnan sa först nej men så tjatade mannen så att kvinnan inte just efter detta inte sa nej - men - nu efteråt "anser" kvinnan nog att det borde vara nej.

Hur skall man med trovärdighet och respekt för de kvinnor som faktiskt alltför ofta utsätts för och drabbas av brott hantera en sådan lagstiftning och med bibehållen rättssäkerhet för de som misstänks för brott???

Det är redan våldtäkt att tjata sig till samlag. Fråga Billy Butt.

Jag utgår från att lämplig myndighet (Socialstyrelsen kanske) utvecklar en samtyckesmall som kan laddas ner och fyllas elektroniskt när lust faller på en. Den skulle för att spara tid kunna innehålla ett flertal fördefinerde rutor rörande olika sexuella aktiviteter som kan fyllas innan själva aktiviteterna påbörjas.

Samtidigt bör mallen även innehålla minst ett fritextfält för kanske mer udda aktiviteter som inte myndigheten tänkt på i förhand. Vidare bör det sett ur ett moraliskt och etiskt perspektiv även framgå i mallen vilka aktiviteter som inte kan anses vara lämpliga att samtycka till.

Detta räcker inte. Den våldtagna kan påstå att hon tvingats skriva på förbindelsen. Således bör det krävas två vittnen som till testamenten.
Allvarligt talat visar ju detta på att lagändringen inte löser några problem.

Du skriver hon. Varför utgår du ifrån att ett våldtäktsoffer bara kan vara en kvinna? Även män måste väl med den kommande lagstiftningen ge sitt samtycke, till såväl andra män som till kvinnor.

Minst 95% av våldtäktsoffren är kvinnor. Jag utgår från "normalfallet".

Hur vet du det?

Har stått på Dagens Juridik och på andra ställen. Har du missat det?

Mörkertalet då?

Har de mätt det, eller vad?

Rosalie, du skriver " den våldtagna" kan påstå att hon tvingats skriva på förbindelsen? Hur kommer det sig att du utgår ifrån "den våldtagna"? Varför skriver du inte till exempel, den som deltagit frivilligt i en sexakt kan komma att påstå o.s.v. Det bästa är 2 nunnor som vittnen och en webcam som är direktuppkopplad till sexualbrottskommiten och regeringen:)
Snart börjar Sveriges största komedi inom domstolarna. Vi får hoppas på att andelen oskyldigt dömda ökar så fort som möjligt. Det ska bli spännande att se hur de skall lösa situationen därefter.

Kanske skulle man kunna lösa det så att man före aktiviteten skickar ett ifyllt formulär till t ex Socialstyrelsen och använder sig av BankID för att visa att avsändaren är den hen utger sig för. Föralldel, det kan medföra problem om hen ändrar sig under själva aktiviteten, men Pacta sunt servanda.

Man måste även ge henom möjlighet att säkra annan bevisning, exv. genom uppladdning av bekräftelsefilm på Youtube. Annars kan hennasas rykte riskeras.

Det är väldigt mycket kommenterande kring bevisproblematiken, MEN ingen tycker att det är problematiskt, "Regeringens utredare, lagmannen och blivande justitierådet Mari Heidenborg", att ett blivande justitieråd är den som skapar en lag som hon själv ska använda i sin egen bedömning framöver.

Gjorde en adresslapp en gång i tiden med texten:

Vi bägge har accepterat att sexuellt umgås tillfälligt med allt vad det innebär.
Vi lämnar vår acceptans genom att bita av ett av det två hörn som är märkt med ett "NEJ" och dessutom se till att saliv lämnas på avtalet som finns i ett exemplar till vardera parten. Den andra parten skall då i sin tur bita av andra hörnet.
Om fler deltagare än två kan även de andra två hörnen användas och sedan kompletteras så att var deltagare har bitit ett hörn på vart avtal samt att det går att korsreferera samtliga deltagare med varandra. (Enklare ett ge "#¤%" i det ...)
Men som sagt - det finns ändå risk med att någon med fysisk kraft tvingat någon till att bita.

Så till sist - vad har lagen för funktion egentligen. Kan tycka att information om faror är mycket viktigare. Vi kan konstatera att landet är just nu under kulturkrocksera.
Vad skall gälla - våra kulturella värderingar eller de som invandrat där bl.a. misstro mot allt som heter myndighet finns. Vilket är rätt självklart om man nu råkat besöka någon av alla diktaturer där myndigheterna är ett av många instrument att hålla befolkningen på "mattan" och betala sin skatt till diktatorn med släkt.
Visserligen har vi alla samma rötter (Östafrika) men resan från den tiden har givit både goda som dåliga egenskaper. Vem äger rätten att säga vilka som är goda respektive dåliga? Ett gäng amatörer som kallar sig riksdagspolitiker? Där främsta kunskapen synes vara att så smidigt som möjligt undgå att svara på frågor och nu även lämna förslag på att verkställande skall bli hemliga.
Kan tycka tvärt om och att det finns en lag om över offentliga uppgifter av typen ....... får ej datorbearbetas. Brott mot förordningen och den utrustning som använts förverkas omedelbart. Detta innefattar även s.k. molntjänster.
Radio och tv samt tidningar och tidskrifter som deponerat 50 prisbasbelopp hos kommerskollegiet äger rätt att datorbearbeta och under datainspektionens direkta insyn.
Att publicera data via dator är en sak, att bearbeta data för att få ett resultat är en annan sak.

För en som vill rentvå sig i rätten kommer en liten videofilm i bakfickan att göra susen för rättens bevisvärdering.

Risken är ju att vederbörande istället döms för kränkande fotografering, BrB 4:6a, om inte undantaget i andra stycket då kanske kan aktualiseras. I och för sig betydligt mildare straffskala.

Det var ju inte länge sedan som en yngling friades från våldtäkt tack vare en inspelning, men sedan dömdes för förtal av kvinnan.
http://www.dagensjuridik.se/2015/05/filmat-samlag-undanrojde-misstanke-o...

Sprids filmen enbart till domstolens aktörer,inom stängda dörrar och sekretessklassad, så torde spridningen och därigenom förtalsåtalet falla på sin egen orimlighet och eftersom vi har fri bevisprövning så kan den tilltalade inte nekas att anföra vilka bevis den vill.
Vattentätt.

Eller så dömer domstolen ändå och säger att inspelningen också är bevis för våldtäkt.
http://www.svd.se/doms-for-valdtakt-efter-inspelning

(Hovrätten resonerar så att - Varför skulle han vilja bevissäkra något om han inte trodde att han kunde bli anklagad, och om han trodde det så måste det bero på att han var skyldig-)

@Anton den värste; Jo, så är det ju gällande förtalsbestämmelsen, dock saknas rekvisitet i BrB 4:6 a. Undantag finns dock, om gärningen är försvarlig - men jag är inte insatt i vilka situationer detta kan vara aktuellt.

@Musse; Skrämmande! Dock rörde det sig ju där enbart om ljudupptagningar; och att den fällande domen enbart grundar sig på förekomsten av en inspelning är ju inte riktigt sant.

"I [LÄKAR]utlåtandet anges att målsäganden företett tecken på sexuellt våld mot underlivet, att skadornas utseende kan tala för att de uppkommit den 14 oktober 2012 och att undersökningsfynden talar starkt för att de orsakats av upprepat sexuellt våld mot slidmynning och yttre könsorgan på ett hårt golv
(...)
Det framgår emellertid av inspelningarna att målsäganden sluddrade, svarade enstavigt och hade svårt att göra sig förstådd. Detta framgår såväl direkt av inspelningen av hennes röst som av det förhållandet att [TILLTALAD], som befann sig nära målsäganden, var tvungen att upprepa sina frågor om bl.a. målsägandens adress, innan han kunde förstå hennes svar. Det nu anförda talar enligt hovrättens mening för att målsäganden vid tidpunkten för inspelningarna varit kraftigt påverkad av alkohol eller annan drog och att [TILLTALAD] varit fullt medveten om
detta."

Inte mer insatt i fallet än att jag nu som hastigast skummade igenom hovrättsdomen. Finns dock flertalet fällande domar som avkunnas på betydligt klenare underlag.

Nej inte enbart, trots det.

Jag skulle då inte lita på att en hovrätt med så underbart dålig logisk förmåga har lyckats "tolka" andra saker korrekt. Det normala när folk begår brott är ju att de INTE vill säkra objektiva bevis, tvärtemot hovrättens påstående.

En kvinna inbegripen i en sexualakt ,som videofilmas ,med en man och som skriker
"- NEJ,NEJ sluta inte"
kan av åklagaren eller en inkompetent domstol mycket väl vrängas till ett nej från kvinnans sida.

Anton den värsta, det finns något ännu värre. En kvinna inbegripen i en sexualakt som videofilmas och som säger ja det är skönt , fortsätt fortsätt, kan fortfarande av en korrupt åklagare och domstol fortfarande förvrängas till att domstolarna inte kunnat höra just när kvinnan sa fortsätt fortsätt, det är skönt att kn-lla.

Har du målnummer?

Efter att grabbarna från Hisingen bevisade sin oskuld genom inspelning av samlaget blev regeringen hysteriska, de fick myror i byxorna och visste inte längre vad de skulle hitta på.

Hovrätten för västra Sverige B4599-12

Denna dom är det som knäckt hela sexual lagstiftningen.
De blev så missnöjda att de kunde bevisa sin oskuld, så nu vill de hitta på kryphål för att
försöka döma även vid frivilliga samlag.

Enligt Personuppgiftslagen (även benämnd PUL) ska samtycke för användning/lagring av personuppgifter vara aktivt. Det innebär att vederbörande ska ha fått en uttrycklig fråga och på den frågan lämnat ett uttryckligt svar. Ur bevishänseende är det då lämpligast att ha samtycket skriftligt. Eller möjligen via någon app med Bank-ID kopplad...

Kanske kan man lösa samtyckesfrågan på motsvarande sätt när den nya lagen kommer? :)

Nick ja så är det, men glöm inte att i appen måste vara som ett ifyllningsformulär där mannen och kvinnan skall godkänna alla sorts sex som ingår i form av sex ställningar, beröring, och ifall de är onyktra exakt antal vin eller ölglas o.s.v så att det frivilliga samlaget även visar vad som ingick i den och att mannen och kvinnan var överens i det skicket de befann sig i. Det skall också vara på så vis att mannen och kvinnan loggar in med lösenord ungefär som vid bankomat uttag/köp. Den som först skapar en sådan app alternativet via bluetooth kommer att bli miljonär inom kort tid. Det skall därmed inte längre vara möjligt för kvinnan att varken påstå att sexakten inte var frvivillig alternativet att kvinnan druckit en öl för mycket.

Äntligen, nu räcker det med att kvinnan skall påstå att hon sa ordet "nej" i en domstol. Sedan är det klappat och klart. Nu kommer äntligen de fällande domarna att öka , och nu kommer äntligen andelen fler oskyldigt dömda att öka , och nu kommer äntligen andelen falska polisanmälningar att öka. Vad enkelt det kommer att bli för kvinnor att utföra falska anmälningar. Han sa ja, men jag sa nej:) Nu behöver inte domstolarna anstränga sig längre, det är bara att skriva kort att kvinnan hade sagt ordet nej och att hon verkade trovärdig. Vad häftigt, vad enkelt! Äntligen!

Att som Heidenborg komma med ett beställningsverk är för djävligt.Liknande Anna Skarheds utvärdering av den skandslösa sexköpslagen.Sexköpslagen fick inte ifrågasättas av Fru ASK.Vilken förljugen utredning det blev.

Det kanske borde införas specialdomstol i sexualbrottsmål med endast en domare och en sal. Mari Heidenborg som domare och dom fällande domarna som regeringen eftersträvar hade flugit upp i taket som en aktie , och det hade förmodligen bara tagit 5 minuter att avgöra målen.

Mannen: Hon var med på det och det var frivilligt!

Kvinnan: Jag vet inte om det var frivilligt, för han missade att få ett samtycke vid en viss beröring under sexakten!

Mari Heidenborg. Det krävs faktiskt nya samtycken för varje ny beröring.

Fällande dom, och några års fängelse samt att anstalterna fylls upp av lite oskyldiga människor. Det skadar väl inte? I vart fall skadas inte Mari Heidenborg utav det.

Nu tror jag att du misstar dig om Heidenborg.

Jag har fått uppfattningen att hon är en domare som är kritisk till slentriandömande och ologisk bevisvärdering. Hon har ju också påpekat att beviskravet ska vara det samma och att det är åklagaren som ska ha bevisbördan för att visa att samtycke saknades.

Sedan är det en annan sak att hennes karriär förbättras genom att hon ger politikerna den utredning de vill ha.

Musse, Mari Heidenborg springer bara Morgan Johanssons beställning på fler fällande domar samtidigt som hon sedan kommer att sitta som justitieråd i HD, sedan säger hon att åklagaren har bevisbördan för att "det skall låta fint". I själva verket så kommer bara Mari Heidenborg skapa ett upplägg för domstolarna att döma ännu lättare samtidigt som hon sedan kommer att sitta i HD och avslå och beskydda dom fällande domarna hela vägen.

Anton den värste skickade mig ett klipp som du bara måste se. Den är klockren.

https://www.youtube.com/watch?v=rh2H6kBbH3I