Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fast pris och inte löpande räkning – bostadsrättsägare vinner mot byggföretag



Ladda ner handlingar

 

En entreprenör som utfört renoveringsarbeten på en bostadsrätt stämde paret som ägde bostadsrätten vid Stockholms tingsrätt på 190 000 kronor efter att de bestridit två fakturor. 

Makarna hade dock betalat de kostnader som de ansåg att de kommit överens om med entreprenören. De hävdade att de hade avtalat om ett fast pris med visst tillägg för materialkostnader, medan entreprenören hävdade att de kommit överens om ombyggnation på löpande räkning. 

Konsumenternas bevisbörda
Tingsrätten konstaterade inledningsvis att konsumenttjänstlagen är tillämplig på avtalsförhållandet och att konsumenten har bevisbördan för att fast pris har avtalats.

Tingsrätten ansåg dock att entreprenörens uppgifter om priset varit vaga och motsägelsefulla. Entreprenören hade i den ursprungliga fakturan utgått från offererat pris, vilket enligt rätten med styrka talade för makarnas uppfattning om att fast pris hade avtalats.

Vidare hade en specifikation om önskat arbete som utfärdats av makarna justerats av entreprenören med arbets- och materialkostnader. Därefter hade entreprenören sammanställt beloppen till en viss summa.

Hovrätten instämmer
Bland annat mot denna bakgrund ansåg tingsrätten att makarna hade visat att parterna hade träffat avtal om fast pris med tillägg för viss materialkostnad. Eftersom makarna hade lämnat full ersättning för arbetet lämnades käromålet utan bifall.

Entreprenören överklagade till Svea hovrätt, som fullt ut delar tingsrättens bedömning och nu fastställer domen.

 

Foto: Ingvar Karmhed / TT

 

 


Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons