44-åringen kom i kontakt med unga män, som han nu döms för att ha begått brott mot, genom sin roll som lokal ordförande för RFSL – Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queeras rättigheter.
Enligt åklagaren har 44-åringen erbjudit unga män att bo hemma hos sig, men sedan uppmanat dem att sälja sex för att kunna betala för sitt boende.
Tingsrätten finner det visat att 44-åringen under 2013 – april 2014 begått allvarliga sexualbrott mot sina inneboende.
”Han har med våld eller i utbyte av droger och bostad tilltvingat sig sex och när de unga männen lämnat honom har han hotat dem”, skriver tingsrätten i ett pressmeddelande.
Tingsrätten har vid bestämmandet av straffet tagit hänsyn till att mannen bland annat haft nedsatt förmåga att kontrollera sitt handlande.
Påföljden för mannen – som döms för grov våldtäkt, våldtäkt, olaga frihetsberövande, koppleri, sexuellt utnyttjande av person i beroendeställning, olaga hot och trolöshet mot huvudman – bestäms till fängelse i fem år. Han ska också betala drygt 545 000 kronor i skadestånd.
Tingsrätten dömer även en 58-årig man, som pekats ut som en mångfaldig sexköpare av de unga männen.
Han har enligt rätten i samband med ett sexköp försökt våldta den som sålde sex och döms nu till tio månaders fängelse för försök till våldtäkt och köp av sexuella tjänster. Han ska även betala 60 000 kronor i skadestånd.
Ersättningarna till försvarsadvokaterna och målsägandebiträdena bestäms till cirka 1 865 000 kronor.
Foto: Anders Wiklund / TT