– Det roligaste är att få möjlighet till nya arbetsuppgifter som att vara opponent och sitta med i betygsnämnd. Jag är naturligtvis också tacksam för det sakkunnigutlåtanden som jag fick som ligger till grund för docenturen, säger Pernilla Rendahl om att ha blivit docent.
Rendahls forskning är inriktad på mervärdesbeskattning i en internationell kontext.
Hennes pågående forskningsprojekt omfattar mervärdesskattens funktionalitet eller ändamålsenligt, särskilt avseende gränsöverskridande beskattning av medietjänster, finansierat av Ragnar Söderbergs stiftelse.
Pernilla Rendahl har även gjort komparativ forskning om EU-mervärdesskatterätt samt motsvarande kanadensiska och australiska mervärdesskattesystem (goods and services tax).
Forskningen inkluderar frågor om såväl dubbelbeskattning som oavsiktlig dubbel icke-beskattning, särskilt avseende digitala tillhandahållanden och immateriella tillgångar.
Foto: TT / Handelshögskolan vid Göteborgs universitet