Hässleholms tingsrätt har dömt två kvinnor till böter för falskt larm, rapporterar bland annat Skånskan och Kristianstadsbladet.
Kvinnorna ska ha ringt ett bevakningsföretag och uppgett att en av dem befann sig i en nödsituation. Väktare och polis åkte därför ut för att undersöka larmet.
När de anlände till den adress som kvinnorna uppgett ska den dock ha visat sig vara felaktig.
Kvinnorna ska sedan ha ringt tillbaka till vaktbolaget och uppgett en annan adress, men när polis och väktare kom dit kunde de konstatera att kvinnorna inte alls befann sig i en nödsituation. Kvinnorna ska först ha varit motvilliga att ens öppna sin dörr för polisen och väktarna.
Sammanlagt ska kvinnorna ha ringt till vaktbolaget 13 gånger under 45 minuter.
I rätten ska de ha erkänt att de tidigare busringt till vaktbolaget, men uppgett att anledningen till larmet denna gång varit att de stämt möte med en man, som ska ha kommit till deras adress. Mannen ska ha befunnit sig utanför deras lägenhet och kvinnorna ska ha blivit rädda för honom och därför kontaktat vaktbolaget.
Tingsrätten menar dock att det står klart att kvinnorna har gjort sig skyldiga till falskt larm och förutom böter ska de också betala skadestånd till kommunen om drygt 2 3000 kronor vardera för utryckningen som gjordes i onödan.
Kvinnorna är tidigare ostraffade men döms nu också för olaga hot efter att de skickat hotfulla sms till en annan kvinna. En av dem döms dessutom för olovlig körning.
Foto: TT