Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

KU pressade Reinfeldt om hemligstämplade datum för Billströms aktieaffärer



 

Som Dagens Juridik tidigare rapporterat utreddes migrationsminister Tobias Billström (M) i höstas för insiderbrott. Orsaken var att han hade köpt 30 000 aktier i gruvbolaget Northland Resources bara dagar innan regeringskansliet hade informerats om att ett dotterbolag till statliga LKAB planerade att rädda gruvbolaget, som hade ekonomiska problem.

Åklagare vid Ekobrottsmyndigheten lade dock ner förundersökningen mot Billström eftersom det inte gick att bevisa att han skulle ha känt till räddningsplanen vid tidpunkten för aktieköpet.

Tidningen Riksdag & Departement rapporterar nu om de frågor som Fredrik Reinfeldt fick om Billströms aktieaffärer i samband med att han frågades ut i KU. Eftersom inget brott hade gått att styrka handlade frågorna om Billströms aktieaffärer hade skadat regeringens förtroende.

En av frågorna till statsministern handlade om att TV4-nyheterna också begärt ut handlingar om Billströms aktieinnehav i ett annat gruvbolag och tidpunkten för de köpen. Regeringen ska då ha avslagit TV4:s begäran och hemligstämplat dessa handlingar.

Riksdag och Departement skriver att Reinfeldt svarat att statsråd har rätt att äga, köpa och sälja aktier och att det finns en förteckning över alla statsrådens värdepapper som är offentlig.

– Varför är det då hemligt? Jo, för att skydda enskildas ekonomiska förhållanden. Det finns ett starkt skydd för enskildas ekonomiska förhållanden som i vissa fall bör vara skyddad av sekretess. Det är lagligt och är i enlighet med hur lagen tidigare tillämpats, sa Reinfeldt enligt Riksdag & Departement.

Statsrådens värdepapper kan dock göras offentliga genom eftergifter i sekretesslagen, just för att undvika misstanke om jäv och insiderbrott.

Riksdag & Departement uppger att regeringen trots det ska ha vägrat lämna ut handlingar till TV4 om datum för ett andra aktieinköp, för att Billström inte skulle lida men av uppgifterna.

 

Foto: TT

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons