Migrationsverket skriver att den svåra situationen för HBTQ-personer i Uganda är känd sedan länge på verket. Ugandas nya lagstiftning ändrar därför inte verkets praxis för denna grupp asylsökande.
Enligt Migrationsverket har antalet asylsökande från Uganda ökat, vilket enligt myndigheten kan bero på att lagen diskuterats en längre tid innan den slutligen undertecknades av presidenten.
– Migrationsverket för inte statistik över de sökandes asylskäl, men vi har uppfattningen att HBTQ-skäl är den vanligaste orsaken till att ugandier söker asyl i Sverige, säger Fredrik Beijer, tillförordnade rättschef vid Migrationsverket.
– Vi har länge varit medvetna om att HBTQ-personer är en mycket utsatt grupp i Uganda och att en ny lag varit på gång. Migrationsverket har redan tagit hänsyn till den utvecklingen i sina bedömningar. Därför innebär president Musevenis underskrift av den nya lagen ingen förändring av vår praxis.
Hittills i år har Migrationsverket avgjort 42 asylansökningar som gäller personer från Uganda. Av de asylärenden som prövats i Sverige har samtliga beviljats. Under 2013 avgjordes 262 ärenden och av dem som prövades i Sverige beviljades 84 procent.
Foto: Tomislav Stjepic / Migrationsverket