Sammanlagt rör det sig om 66 000 kronor som inte betalats ut. Ryanair har inte kommenterat topplaceringen på listan, men hänvisar till att bolaget flög närmare 80 miljoner passagerare under 2012, med få förseningar, inställda avgångar och borttappade väskor.
Merparten av bolagen på listan är flygbolag. Den vanligaste orsaken till anmälningar är påstådda brott mot EU-förordningen 261/2004.
– Den är till för att skydda konsumenterna och säger bland annat att flygbolag under vissa förutsättningar ska betala kompensation till passagerare om de har blivit nekade ombordstigning, om flyget har blivit kraftigt försenat eller om det har blivit inställt, säger David Holm, jurist på Allmänna reklamationsnämnden till Vagabond.
Bild: Johan Nilsson / Scanpix