Det är Dagens Nyheter som rapporterar om den rättegång mot bland annat en av Pirate Bays grundare som pågår i Stockholms tingsrätt just nu. Åtalet gäller bland annat dataintrång som har gått ut på att man har ”hackat” sig till en förteckning över personer med skyddade identiteter – uppgifter som redan har publicerats på nätet.
Åklagaren Henrik Olin, som väckt åtalet om det jättelika dataintrånget mot Skatteverkets adressregister, tror att hackare kan har kommit över fler uppgifter än vad myndigheterna känner till vid det här laget.
En mardröm för Rikspolistyrelsen är att identitetsuppgifter och privata adress till Sveriges samtliga poliser läggs ut på nätet. Även RPS tror att det finns mer information än den som omfattas av åtalet.
– Vi räknar iskallt med att informationen sprids. Det är högst sannolikt att ytterligare uppgifter har stulits vid dataintrånget. Vi har beredskap för detta, säger IT-säkerhetsexperten Anders Jared vid Rikspolisstyrelsen till Dagens Nyheter.
Foto: Scanpix