Tonåring tvångsomhändertas för datorspelsmissbruk - "han försakar allt annat"
Publicerad 2012-10-24 13:23
En 16-årig pojke i Skåne tvångsomhändertas för sitt datorspelsmissbruk. Det har Förvaltningsrätten i Malmö beslutat, skriver tidningen Metro.
- Om ett dataspelande gör så att personen försakar allt annat är det att jämställa med missbruk, säger rådmannen Ola Brändström vid förvaltningsrätten till Metro.
Den 16-åriga pojken har haft stora konflikter med sina föräldrar om sitt datorspelande och även agerat fysiskt mot sin pappa när han har försökt avbryta spelandet. Polisen har flera gånger kallats till familjens bostad.
Sociala myndigheter är redan inkopplade sedan pojkens hälsotillstånd försämrades och han skaffade sig en ”icke fungerande dygnsrytm”.
Förvaltningsrätten anser nu att föräldrarna inte klarar av att handskas med sonens datorspelsmissbruk och han omhändertas därför enligt LVU.
Foto: Anders Wiklund/Scanpix









































































































1 kommentar
Om alla som har: "Sociala myndigheter är redan inkopplade sedan pojkens hälsotillstånd försämrades och han skaffade sig en ”icke fungerande dygnsrytm”.". Så kommer många att omhändertas.
Här berodde det på tv-spel. Många går genom faser av spelande eller annat de gör. När då närstående lägger sig i så skapas ett större problem än vad det egentligen är, från dem.
Det är ju klart killen blir arg på någon som vill avbryta mitt i spelet. Detta brukar u skötas av närstående på så sätt att de stänger strömmen.
Detta känns vara ett ogenomtänkt agerande.
Skriv ny kommentar