Genom förvärvet skapas en stark aktör inom prospektering och utvinning av diamanter med verksamhet i tre afrikanska länder.
Köpeskillingen utgörs av cirka 495 000 000 nye aktier i IGE eller motsvarande knappt 360 000 000 SEK.
Det sammanslagna företaget blir en betydande aktör inom prospektering och utvinning av diamanter i Afrika med totalt nio diamantprojekt i Angola, Sydafrika och Kongo-Kinshasa.
DLA Nordic har biträtt IGE i transaktionen genom Mathias Berggren, ansvarig delägare, Björn Sjöberg och Victoria Sörving.
DLA Nordic biträder vid diamanttransaktion
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Event & nätverk
Lediga jobb
Senior regionjurist med fokus på dataskydd, IT-rätt och AI-juridik
Region Stockholm
FB Advokat söker biträdande jurister
FB Advokat
Vi söker en vice stadsjurist/chef till allmänjuridiska enheten
Stockholms Stad
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång