
Storbyrå köpte uppmärksammad Zlatan-tavla på Musikhjälpen

Konstverket ”Kung Zlatan och Silvia” kommer inom kort hängas upp på advokatbyråns Stockholmskontor.
Wistrand har ropat in konstverket ”Kung Zlatan och Silvia” i årets upplaga av Musikhjälpen. Det skriver advokatbyrån i ett pressmeddelande.
Insamlingen Musikhjälpen sänds årligen i radio och tv rum under en vecka i december. Syftet är att samla in pengar till välgörande ändamål. I år ska pengarna användas för att ge barn och vuxna med funktionsnedsättning tillgång till skola, vård, stöd och hjälp.
Vi på Wistrand är stolta över att ha varit med och bidragit till detta ändamål
I samband med Musikhjälpen fick konstverket stor uppmärksamhet.
”Vi på Wistrand är stolta över att ha varit med och bidragit till detta ändamål genom att ropa in bröderna Adi och Mak Omanovics auktionerade konstverk ”Kung Zlatan och Silvia”, skriver byrån i pressmeddelandet.
Konstverket är även signerat av fotbollsspelaren.
Enligt Sveriges Radio, som tillsammans med SVT och Radiohjälpen arrangerar insamlingen, så var det vinnande budet 58 000 kronor.