Skip to content

Man döms till fängelse för bluffakturor

En av de tre män som åtalats för inblandning i en härva av bluffakturor i Helsingborg döms nu till fängelse. De andra två frikänns.

Företagslansering Sverige AB drog under ett års tid in totalt runt 23 miljoner kronor på att fakturera företagare i hela landet för sina tjänster. Enligt företagarna själva har de aldrig tackat ja till dessa tjänster. Företaget, som ska ha hotat med inkasso om företagarna inte betalade, har polisanmälts omkring 450 gånger.

De tre männen bakom företaget åtalades för totalt 21 fall av grovt bedrägeri samt 19 försök till detsamma. 

Idag, måndag, meddelade Helsingborgs tingsrätt dom i målet.

Den man som tingsätten anser företrätt företaget döms för elva fall av bedrägeri samt 16 fall av försök till bedrägeri. Påföljden bestäms till ett och ett halvt års fängelse.

”Det har varit frågan om en systematisk brottslighet”, skriver tingsrätten i domen.

Mannen döms också att tillsammans med företaget bakom bluffakturorna, Företagslansering Sverige AB, betala skadestånd till de drabbade. Summorna varierar, från knappt 5 000 kronor till drygt 15 000 kronor.

De två andra tilltalade männen frikänns.

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

2 comments

Utmärkt att Hbg TR tagit itu med detta kvalificerade oskick - inte en dag för tidigt. Lagstiftaren borde f ö än tydligare sätta ner foten i akt och mening att stävja detta synnerligen fräcka ofog.

De har nog polisanmälts fler än 450 gånger. Jag polisanmälde dem och fick veta av polisen att det inte var ett brott utan en civilrättslig tvist. Jag har pratat med en till företagare som fick samma svar.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.