Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Influensa inte ”hjälplöst tillstånd” – åtal för våldtäkt blir dom för sexuellt ofredande



Ladda ner handlingar

 

Den 46-årige mannen åtalades vid Umeå tingsrätt för våldtäkt eftersom han, enligt åtalet, skulle ha fört upp sina fingrar i underlivet på en kvinna mot hennes vilja. Händelsen skulle ha inträffat natten efter en gemensam middag då kvinnan hade blivit illamående och kräkts.

Tingsrätten anser att det är bevisat att 46-åringen har vidrört kvinnan sexuellt på ett otillbörligt sett – detta bland annat till följd av vittnesuppgifter från en tredje person som närvarat vid middagen och sedan sovit över i den aktuella bostaden.

Domstolen konstaterar också att kvinnan har varit i någon mån alkoholpåverkad men att hennes illamående av allt att döma har varit en följd av maginfluensa. Hon har varit vaken när mannen utfört de åtalade gärningarna men hennes förmåga att värja sig anses ha varit nedsatt av att hon har varit sjuk och känt sig svag.

Enligt tingsrätten kan det dock inte anses bevisat att hon till följd av detta befunnit sig i ett hjälplöst tillstånd. Mannen döms därför inte för våldtäkt men likväl för sexuellt ofredande till skyddstillsyn med särskild föreskrift. Han ska också betala 30 000 kronor i skadestånd till kvinnan.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons