Skip to content

Kvinna som delat musikfiler på internet åtalas för brott mot upphovsrättslagen

En 25-årig kvinna har åtalats misstänkt för att ha delat över 26 000 musikfiler på internet. Kvinnan ska ha varit ansvarig för den hemsida som spridit musikfilerna.

En 25-årig kvinna har åtalats misstänkt för att ha delat över 26 000 musikfiler på internet. Kvinnan ska ha administrerat och finansierat en hemsida för fildelning hemifrån.

Bevisningen mot kvinnan består bland annat av chattloggar, fillistor och en ip-adress som spårats till henne. Handlingarna rubriceras som medhjälp till brott mot upphovsrättslagen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Scanpix

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

3 comments

Vilket tur att polisen satsar sina resurser på att sätta fast så farliga brottslingar! Medhjälp till upphovsrättsbrott har visat sig vara ett fantastiskt användbart juridiskt låtsasbrott.

All makt åt upphovsrättslobbyn!

Vill man ha något får man köpa det. Svårare än så är det inte. I annat fall får man räkna med att bli både dömd och straffad. Helt riktigt!

Tyvärr så verkar det inte bättre.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.