Skip to content

Hovrättsråd får böta 24 400 kronor för rattfylleri - "Jag kände mig inte ett dugg påverkad"

Ett hovrättsråd vid Svea hovrätt får böta 24 400 kronor för rattfylleri
Ett hovrättsråd vid Svea hovrätt får böta 24 400 kronor för rattfylleri

 

Ett hovrättsråd vid Svea hovrätt får betala 24 400 kronor i böter efter att ha åkt fast för rattfylleri.

 - Jag tar det här oerhört hårt och skulle vilja ha det ogjort.

Hovrättsrådet har godkänt ett strafföreläggande för rattfylleri på 40 dagsböter.

- Jag accepterade det på stående fot. Har man gjort fel ska man stå för det.

Hovrättsrådet hade ätit middag med familjen en lördagskväll i maj och enligt egen utsago druckit  en halv flaska vin och tre starköl á 33 centiliter mellan klockan 17 och 22.

Klockan 08.45, morgonen därpå, hade polisen alkoholtest i närheten av hovrättsrådets bostad. Instrumentet visade, efter säkerhetsavdrag, en alkoholkoncentration i utandningsluften på 0,12 milligram per liter.

- En fruktansvärd överraskning. Jag kände mig inte ett dugg påverkad och trodde inte det skulle ge utslag. Det är så beklagligt ledsamt. Jag hade inte en tanke på att det kunde finnas alkohol kvar i kroppen.

- Jag berättade i princip omgående för min chef. Vi har haft ett samtal och jag har fått respons. Jag är så öppen som jag alltid kan och förklarade vad som hänt. Om det ska vidtas åtgärder ligger det utanför min räckvidd. Än så länge har det inte fått några konsekvenser.

Hovrättsrådet har själv undersökt hur det har gått för andra som har åkt fast för ”dagen-efter”-rattfylleri.

- Arbetsrättsligt har det inte hänt någonting för andra som har befunnit sig i en liknande situation.

LILIAN ANDERSSON

 

Foto: Scanpix

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

15 comments

0,12 promille. Det är lite tråkigt att en domare tror att individer själva kan känna av en sådan mängd. Kanske därför det är så höga straff för rattfylleri. En normalvuxen person behöver normalt runt fyra starköl för att själv uppleva berusning och då börjar man närma sig 1 promille om man druckit dem i följd.

Det var inte 0,12 promille (vilket inte är en olaglig nivå) utan 0,12 mg per liter utandningsluft vilket i sin tur motsvarar ca 0,3 promille skulle jag gissa på. Huruvida man normalt känner av en sådan berusning vågar jag inte svara på men det är knappast otänkbart.

I vardagligt tal brukar man ju tala om den gräns som gäller för alkoholhalt i blodet - att gränsen för rattfylleri går vid "0,2 promille". Mängden alkohol i utandningsluften mäts annorlunda (mg/l luft) och är i normalfallet "halten i blodet x 2".

Så.. det stackars rådet föll faktiskt verkligen på mållinjen.

______

Lag (1951:649) om straff för vissa trafikbrott:

4 § Den som för ett motordrivet fordon eller en spårvagn efter att ha förtärt alkoholhaltiga drycker i så stor mängd att alkoholkoncentrationen under eller efter färden uppgår till minst 0,2 promille i blodet eller 0,10 milligram per liter i utandningsluften döms för rattfylleri till böter eller fängelse i högst sex månader. [...]

______

Tillägg:

Egentligen är Sveriges promillegränser helt löjeväckande moraliserande. När man upphävde brottet "rattonykterhet" i Sverige 1990 sänktes gränsen för brottslig alkoholhalt i blodet till 0,2 promille från att tidigare ha varit 0,5 promille. I nästan samtliga delstater i USA, och för den delen övriga världen, ligger gränsen betydligt högre - en särskilt vanligt tillämpad minimi(!)nivå för straffbarhet är på många håll 0,8 promille och bestraffas typiskt sett med ringa böter samtidigt som samma alkoholhalt i Sverige ligger farligt nära 1,0-gränsen för grovt rattfylleri som närmast obönhörligen leder till f ä n g e l s e.

Det framgår till och med av förarbetena till nämnda lagändring att det är obefogat ur ett medicinskt/fysiologiskt perspektiv att bestraffa vid den minimihalt som nu råder eftersom det saknas stöd för att någon nämnvärd nedsättning i förmågan att framföra fordon föreligger vid så låga nivåer.

Moralbildning, kort sagt. Vettigare vore att tillåta människor att dricka en mellanöl som måltidsdryck (leder för en normal vuxen man till straffbarhet) utan att göra denne till en KRIMINELL. Höj gränsen till 0,5 promille och komplettera bestämmelserna med ytterligare sanktioner enligt principen "frihet under ansvar". Jag tror ändå att majoriteten anser - när de inte behöver vara politiskt korrekta - att rattfyllerireglerna är för stränga; något som urholkar respekten för strafflagstiftningen i stort och utgör ett betydligt allvarligare problem än en, i realiteten, nykter domare som kör bil en söndagsmorgon.

För egen del tycker jag att Jareborgs resonemang är vettigare; "En viktig princip är att kriminalisering bör avse de mest förkastliga gärningarna, och eljest tillgripas endast i sista hand, när andra kontrollmetoder inte är tillräckligt effektiva. Vad gäller det sistnämnda är .. principen föga respekterad i modern strafflagstiftning. Kriminalisering tillgrips schablonmässigt, ofta som en förstahandsåtgärd. Detta sammanhänger med att kriminalisering i sig är mycket billig." - Jareborg, Allmän kriminalrätt, s. 53.

Jag vill iofs hävda att köra bil på fyllan är en förkastlig gärning i och med att man riskerar en jäkla massa liv när man gör det...

Kontrollsamhället i Sverige visar åter sitt fula tryne. Det är bara i Sverige detta händer - att en domare tvingas göra en pudel för denna obefintliga alkoholkoncentration efter att ha varit på middag och blivit salongsberusad. Lider med alla domare som ska döma alla "omoraliska" medborgare och som känner sig tvingade att fälla dessa för brott. Dags för lite ungt och liberalare blod i politiken.

Åklagare och domare får under sin utbildning under kontrollerade former prova att blåsa i alkoholmätare efter att ha intagit alkohol i samband med middag. Om hag inte minns fel drack jag en halv flaska vin, 2-3 snapsar (3-4cl) och 1-2 mellanöl. Alkoholen dracks under loppet av ca 2 timmar och man blåste direkt efter. Jag blåste ung 0,24 promille/0,12 mg/l. Jag kände mig definitivt påverkad och skulle aldrig ha satt mig i en bil efteråt (man, 79kg/180cm/30+ år med normal alkoholkonsumtion).

Mitt minne av utbildningen var att de närvarande fick en ny respekt för promillegränsen efterdet och definitivt för gränsen för grovt rattfylleri. Kan minnas fel angående siffrorna, men jag minns att jag hamnade väldigt lågt på skalan och ändå kände mig ordentligt salongsberusad.

Ok. Dumt gjort men det tycks vara oavsiktligt och förhoppningsvis inget som upprepas. 40 dagsböter tycker jag är lämpligt och sen säger vi inte mer om saken.

Det är nog med hovrättsrådet som med många andra som åker fast att han har druckit mer och/eller senare än han uppger. Annars stämmer alkoholhalten inte. Man kan normalt räkna med en förbränning motsvarande 2 cl starksprit i timmen från det man börjar dricka.

Har också gjort "åklagartestet" under utbildningen som nämns ovan. Fick strax över straffbar gräns och kände mig klart salongsberusad. Skulle aldrig komma på tanken att köra bil i det tilståndet!

Ni får ju skilja på hur man känner sig som normalkonsument och hur alkisar känner sig. Den genomsnittlige rattfylleristen kör bil bättre vid 1 promille än vid 0,0 promille.

Vilket säger något om hur dåligt dessa personer kör bil. Kanske bör man se till att de inte kan köra bil alls. Det är ju trots allt så att de inte enbart riskerar sina egna liv utan en jäkla massa andra personers liv. Hade de bara riskerat sina egna liv hade de fått köra bil bäst de vill, men nu är det så att de riskerar mitt liv och de jag håller kära. Då blir det helt plötsligt en annan fråga.

Man skulle väl snarare se till att de slutade supa. Hindra dem från att köra bil är ju svårare.
Om man vill rädda liv så är det första man ska göra att se till att folk håller hastigheterna. Fartdårar dödar ca 400 människor om året, de är alltså ett ca 4 gånger så stort problem som mördare. Fartdårar är dessutom i gemen ganska lätta att komma åt, de flesta av dem kör nämligen inte bil utan körkort men när de får körkort så kör de inte enligt reglerna.
Men en moraliseringskampanj likt den om rattfylleri skulle nog också hjälpa, tyvärr följer ju dock då pöbelns rop på blod.

Har jag någon stans sagt att man inte skall erbjuda dem hjälp att bli av med sitt beroende? Nej, det har jag inte.

Har jag någon stans sagt att det är ok att köra för fort? Nej, det har jag inte.

Självklart skall alkoholister få hjälp att bli av med sitt beroende och jag blir personligen alltid lika glad när jag ser poliser stå med laserpistolen och jaga fortkörare. Lika glad blir jag när jag blir invinkad för rutinkontroll av nykterhet och körkort. Insatser i trafiken är väldigt viktigt och värdefullt.

Tre starköl och en halvflarra vin? Den som inte känner av det bör tänka på sina alkoholvanor.

Helt klart kör man inte bil dagen efteråt.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.