HD: Fylla på sjön mindre farligt än på vägen – sjöfyllerist får sänkt straff
Högsta domstolen skriver i en dom att det generellt sett är mindre farligt att vara full på sjön än på vägen. Riksåklagaren är kritisk till HD och menar att det istället borde vara promillehalten som avgör.
En man var ute och seglade på öppet vatten med få andra båtar omkring sig. Vid ett blåstest visade det sig att han hade motsvarande 0,7 promille alkohol i blodet, enligt Ekot.
Mannen dömdes i tingsrätten för sjöfylleri till 80 dagsböter - samma antal som en dom för rattfylleri skulle ha gett.
Domen överklagades till hovrätten som sänkte straffet till 50 dagsböter. Högsta domstolen har nu fastställt hovrättens dom.
Riksåklagaren är kritisk till HD:s dom och menar att det borde vara promillehalten som avgör istället för andra omständigheter.
Foto: Scanpix







































































































3 comments
Det verkar, trots allt, som om HovR och HD gjort sig till tolk för sunda förnuftet här. Väjningsutrymmena är vanligen betydligt större på sjön - i synnerhet på "öppet vatten" - än på gator och vägar...om man råkar ha 0,8 promille alkohol i blodet...!
RÅ kanske borde testa litet "gungfly" någon gång...?
0,8 är gränsen i England på vägen...
Ja, bortsett från "Bror Duktig" Sverige är det väl bara Nordkorea som har 0,2?
Det vore intressant att veta hur promillegränserna ser ut till sjöss i andra länder.
Skriv ny kommentar