Skip to content

Vattenfall nekas prövningstillstånd i mål om obetalda fakturor

Hovrätten fann att en elkund som krävts på 150 000 kronor var skyldig att utge 30 000 kronor för förbrukningen mellan 2002-2011. Högsta domstolen har nu beslutat att inte meddela prövningstillstånd. 

Vattenfall krävde en man på sammanlagt 150 000 kronor för obetalda fakturor från år 1999 fram till 2011.

Mannen, som inte ingått avtal med Vattenfall förrän år 2002, anförde bland annat att det inte förelåg något avtalsförhållande mellan parterna vad gällde kostnader för elnätet och att en stor del av fakturorna för elförbrukningen i vart fall var preskriberade.

Tingsrätten ansåg att mannen inte var betalningsskyldig för tiden före år 2002 men ålade honom att betala 28 000 kronor till Vattenfall för förbrukningen därefter. Domstolen ansåg vidare att avtal gällande elnätskostnaderna inte förelåg och därmed inte heller någon betalningsskyldighet för mannen gällande elnätet.

Hovrätten ändrade domen endast på så sätt att mannen ålades att betala 30 000 kronor. Högsta domstolen beslutar nu att inte meddela prövningstillstånd varför hovrättens avgörande står fast.

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.