Skip to content

Handikappanpassning av lägenhet inte oskälig

Att tillgodose tillgänglighet för rörelsehindrade i samband med renovering innebär enligt hovrätten inte att hyresvärdens planerade förbättringsarbeten blir oskäliga.

Hyresnämnden gav en hyresvärd tillstånd att utföra förbättringsarbeten i flera lägenheter. En hyresgäst överklagade till hovrätten och begärde att bli kallad till ett muntligt sammanträde.

Vidare anförde kvinnan att ombyggnationen var oskälig och hon emotsatte sig den planerade handikappsanpassningen till husens övervåningar.

Domstolen finner inledningsvis att kvinnan haft tillräckligt rådrum att bemöta hyresvärdens uppgifter. Hyresgästen har heller inte visat att hon haft laga förfall för sin utevaro vid hyresnämndens sammanträde, varför det har funnits förutsättningar att avgöra ärendet i hennes utevaro. Därefter konstaterar domstolen att hyresvärden har ett beaktansvärt intresse av att genomföra åtgärderna.

Hovrätten, som i målet endast beaktar den inverkan som åtgärderna kan ha på kvinnans lägenhet, konstaterar att kvinnan främst invänt mot handikappanpassningen av lägenheten. Att tillgodose tillgänglighet för rörelsehindrade i samband med renovering innebär dock inte att förbättringsarbetena blir oskäliga, påpekar rätten.

Domstolen gör här samma bedömning som underinstansen och avslår därför överklagandet.

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.