Kineser i protest mot dödsstraff
Domen mot Wu Ying, tidigare Kinas sjätte mest förmögna kvinna, väcker reaktioner.
För sex år sedan var nu 31-åriga Wu Ying Kinas sjätte rikaste kvinna. 2007 arresterades hon för att ha samlat in kapital i strid med kinesisk rätt. Enligt åklagarna har hon lovat investerare att investera i projekt och förbättra kassaflödet för att istället spendera pengarna på privat konsumtion. 11 investerare ska ha lurats på uppemot 60 miljoner dollar. I december 2009 dömdes hon till döden. Wu överklagade och erkände sig skyldig till mindre allvarliga anklagelser.
Den 18 januari i år fastställdes straffet. Wu Yings enda möjlighet är nu att ta målet vidare till Högsta domstolen.
Kinesiska medier rapporterar om ett utbrett missnöje hos allmänheten. Omkring 400 000 personer har protesterat mot domen på ifeng.com. Många har reagerat mot att medborgare döms hårdare än företrädare för staten, och mot att endast statliga företag tillåtas låna av de statliga bankerna.
Statistiken över verkställda dödsstraff i Kina är hemlig. The Economist rapporterar att organisationen Dui Hua Foundation i Kalifornien uppskattar att antalet sjunkit från omkring 8 000 2007 till 4 000 2011. Enligt Amnestys beräkningar verkställdes "tusentals" dödsstraff i Kina 2010. Därefter kommer Iran med minst 252, Nordkorea med minst 60, Jemen med minst 53 och USA med 46 verkställda dödsstraff.
Bild: Scanpix








































































3 comments
Intressant att Upphovsrättsindustrins kompis USA ligger på samma nivå som Nord Korea vad gäller antalet verkställda straff. Det förklarar en del.
Ännu intressantare är det att 25% av världens fångar sitter i USA (oräknat de som sitter i hemliga anstalter i andra länder), att jämföra med 5% som sitter i det många gånger mer folkrika Kina.
Men..vi kan nog med visst fog anta att antalet avrättade utan rättegång är något högre i Nordkorea än i USA...
Skriv ny kommentar