Skip to content

Ny artikelserie om juridik och språk

Varför envisas unga jurister med att använda ord som ehuru och eljest? Vad händer när rättstolkningen inte håller måttet? Går det att säga något meningsfullt om juridik på 140 tecken?

Detta är några av de frågor som tas upp i höstens artikelserie om juridik och språk. Artiklarna publiceras här en gång i veckan året ut.

Få texter har engagerat Dagens Juridiks läsare på samma sätt som våra artiklar och krönikor om relationen mellan jurister och journalister. Värda att nämna särskilt är Mårten Schultz krönika "Journalister är ett pack" och Stefan Wahlbergs replik, intervjuerna med Staffan Levén om Domstolsverkets mediapolicy och Sigurd Heuman om förtroendeutredningen samt vår artikel om Lennart Furufors framträdande i SVT Debatt.

Jag rekommenderar också Ville Carlströms podcast på temat och vårt porträtt på Paulina Neuding.

I artikelseriens första del berättar Lena Egelin, ordförande i Domstolsverkets mediegrupp, om balansgången mellan stringens och begriplighet:

- Majoriteten av domarna kommer från den akademiska världen och har läst gamla böcker under sin utbildning. De har fått en känsla av hur det ska gå till - och det är oftast lättare att göra som man alltid har gjort än att påbörja en förändring.

Trevlig läsning!

 

Bild: Adam Ihse / Exponera

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.