Läkaren stod åtalad dels för grov misshandel och dels för framkallande av fara för annan.
Mannen misstänkts för att ha haft oskyddade samlag med två män, varav en av dem smittats med hiv.Tingsrätten gör bedömningen att det inte går att utesluta att mannen inte fått smittan av någon annan person och friar läkaren från anklagelserna om grov misshandel. På den andra åtalspunkten, framkallande av fara för annan, döms han till tio månaders fängelse.
Tingsrätten uttalar att mannens yrke gör brottet särskilt allvarligt och skriver i domen att han borde ha vetat om vilka förhållningsregler som en hiv-smittad person är skyldig att följa.
Enligt TT är de två brottsoffrens målsägandebiträde, Elisabeth Massi Fritz, missnöjd med att läkaren friades på den ena åtalspunkten och att domen kommer att överklagas.
Hiv-smittad läkare döms till fängelse
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lediga jobb
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå söker jurister inom miljörätt
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå
LO-TCO Rättsskydd AB söker förbundsjurist till försäkringsrättsenheten
LO-TCO Rättskydd
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
Event & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång