Johan Arvidsson är ansvarig för den praktiska hanteringen av ärendet. Tillsammans med hovrättspresidenten Fredrik Wersäll och assessor Magnus Isberg ska han nu behandla Quicks resningsansökan.
I första hand ska de ta ställning till om ärendet ska tas ”på handlingarna” eller om det ska sättas ut till förhandling.
Om ärendet tas på handlingarna går de igenom hela materialet och fattar beslut i resningsansökan direkt.
Om målet i stället sätts ut till förhandlig kommer ärendet sannolikt att bli offentligt. Även i det fallet är det de tre juristerna som kommer att avgöra i frågan. När förandligarna är avslutade meddelas datum för beslut.
Thomas Quicks ombud advokat Thomas Olsson har begärt att ärendet ska sättas ut till förhandling.
Thomas Quick har meddelat att han kommer att begära resning för samtliga åtta mord han är dömd för. Den aktuella resningsansökan avser mordet på den 24-åriga israeliska medborgaren Yenon Levi i Dalarna sommaren 1988.
Beslut om Quick inom kort
Lediga jobb
Senior regionjurist med fokus på dataskydd, IT-rätt och AI-juridik
Region Stockholm
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå söker jurister inom miljörätt
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå
Vi söker en vice stadsjurist/chef till allmänjuridiska enheten
Stockholms Stad
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk