Skip to content

Försäkringsbolag ska ersätta förlust efter förskingring

Axel Davidson Bil AB i Växjö upptäckte vid ett byte av lönesystem att bolaget utsatts för omfattande förskingring. Med ändring av tingsrättens dom förpliktar nu Göta hovrätt Länsförsäkring Kronoberg att ersätta bolaget mednärmare 2,5 miljoner kronor.

Försäkringsbolaget har gjorde i tingsrätten gällande att bolaget inte iakttagit försäkringsvillkoren, som föreskriver att kompetent revisor ska anlitas och att revisioner och kontroller som är brukliga inom verksamhetsområdet ska företas.

Det är ostridigt att ett försäkringsfall föreligger. Hovrätten konstaterar att försäkringsbolaget har bevisbördan för att försäkringsvillkoret inte är uppfyllt. Domstolen uttalar att det avgörande för utgången i målet är om bolagets ledning brustit i sin skyldighet att tillse att det hade en för verksamhetsområdet normal kontroll. Då utredningen inte anses visa att så varit fallet saknas hinder för att låta försäkringsersättning utgå.

Advokaten Jesper Grünbaum var Axel Davidson Bil Aktiebolags ombud.

Ombud för Länsförsäkringar Kronoberg var advokaten Peter Savin.

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.